Už z dálky je při příjezdu vidět kouř stoupající z lokality, kde po řádění živlu zůstaly stát jen ruiny. Nedýmí se však z trosek, nýbrž ze dvou ohňů plápolajících na dvorku. To dobrovolníci pálí kusy trámů.

„Rozebíráme zbytky střechy, trámy shazujeme dolů a na dvoře je pálíme. Plechy a trosky ze železa přemísťujeme na hromadu kterou pak odvezou do kovošrotu,“ prozrazuje Tomáš Haloda, jeden ze tří dobrovolných hasičů z Uherského Brodu, kteří na místo zkázy přijeli pomoct s odklízením následků. Dorazili poté, co si na facebooku přečetli, že majitelé domu uvítají každou ruku.

„Tak jsme si řekli, že přijedeme a celý den tu budeme pomáhat odklízet ohořelé trosky,“ přiznává další z uherskobrodských dobrovolníků z řad hasičů Jonáš Kunčar. Na místě nechybí ani další uherskobrodský hasič Petr Krchňáček. Ten je sice u SDH už druhým rokem, ale u odstraňování následků požáru je poprvé.

Kancléř Vratislav Mynář (na snímku z 1. února 2019)
Zabijačka v Osvětimanech byla prý nutná. Prase by pošlo, tvrdí kancléř Mynář

„Na podobné činnosti jsme vyškolení, a tak rádi pomůžeme,“ naznačuje třetí z Broďanů. Na místě nechybí ani dobrovolný hasič ze sousedního Starého Hrozenkova Štěpán Šišlák.

„Já jsem reagoval také na výzvu na facebooku, a tak jsem tady. Co k tomu říct? Jde o neštěstí, které se může přihodit komukoliv,“ vysvětluje Hrozenkovjan.

„Jsme vděční za každou pomoc a je neskutečné kolik lidí nám ji nabídlo. Nejvíc ale děkujeme paní starostce Anně Kubáníkové. Ještě v noci, kdy jsme hořeli, nám poskytla ubytování v obecním bytě v objektu bývalé školy, kde je teď kulturní dům,“ říká s dojetím Alena Zelinková.

Starostka jen skromně přiznává, že pomoc obyvatelům obce v nouzi je pro ni samozřejmostí.

„Zatím tam ještě nikdo nebydlel. Je to kompletně nově zařízené – pračka, lednička, nábytek, postele, peřiny i povlečení,“ naznačuje Anna Kubáníková s tím, že spoluobčané ještě v tu noc, kdy dům hořel, reagovali na její výzvu a začali nosit oblečení.

Aleně Zelinkové totiž zbyla jen noční košile a bačkory, tedy to, co měla na sobě, když vyběhla z hořícího domku ven. Život jí i jejímu manželovi zachránili jejich psi, kteří je štěkotem varovali před nebezpečím.

„Jinak bychom se určitě udusili,“ říká Alena Zelinková se slzami v očích. Většina z jejich psů jsou z plemene Tornjak, tedy pastevečtí ochránci před šelmami jako jsou vlci či medvědi.

„Těchto psů je v naší republice jen šest desítek. Jejich chovatelé tvoří Tornjačí rodinu a také oni nám hodně pomáhají, jak psychicky, tak i materiálně,“ prozrazuje Alena Zelinková.

Poděkování vzkazuje všem, kteří jí i jejímu manželovi jakkoliv pomohou, i formou příspěvku na transparentní účet v České spořitelně 4240874063/0800.

Požár byl hasičům ohlášen ve čtvrtek 9. dubna přesně ve 22.24 hodin. Na místo dorazili profesionální hasiči z Uherského Brodu, včetně dobrovolných z Bojkovic, Bánova, Starého Hrozenkova, Bystřice pod Lopeníkem a Nivnice. Na místo požáru vyjel i velitelský automobil z centrální požární stanice Zlín.

Velvyslanec ČR ve Vatikánu Václav Kolaja v období koronavirové krize.
V Římě vládne smutek a podivné ticho, tvrdí velvyslanec ČR ve Vatikánu

Hasiči odstranili asi třetinu střechy. Starosta obce Starý Hrozenkov přivezl hasičům nápoje i jídlo. Hasební práce skončily krátce před 4. hodinou nad ránem.

„Vyšetřovatel hasičů zjistil, že v době požáru byli v domě pouze majitelé se svými psy. Na půdě bylo staré seno, které bylo dříve používáno při chovu koní. Majitelé v den požáru používali krb s odvodem spalin komínem, který procházel přes půdní prostor,“ uvedl mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Roman Žemllička.

Podle informací Deníku byl příčinou požáru špatný komín z tzv. kotovic. Z těch byl postaven celý dům, jenž nyní, po několikahodinovém zkrápění vodou hasičů bude muset být ztržen a zbourán.