„Umožní nám to přímo se podílet na rozhodnutích o všech důležitých krocích při dalším rozvoji Baťova kanálu. Ve spolupráci s Povodím Moravy, Ředitelstvím vodních cest České republiky a dalšími subjekty pak v rámci stálého výboru budeme řešit infrastrukturu i provoz samotné vodní cesty. Baťův kanál, o.p.s. tak bude platformou pro širokou spolupráci všech partnerů,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Na rozvojových aktivitách na obou stranách Baťova kanálu, zlínské i jihomoravské, se v současnosti podílejí rovněž dobrovolné svazky obcí.

„Významné slovo v rozvoji této vodní cesty budou mít obce i nadále. Zapojeni budou také podnikatelé,“ doplnil Radim Holiš.

Stavba D55 v úseku Babice – Staré Město v září 2023
Stavba D55 z ptačí perspektivy. Podívejte se kamerou dronu

Baťův kanál patří k nejvýznamnějším turistickým atraktivitám Zlínského kraje. Vloni přilákal 85 000 návštěvníků. V posledních letech vzniklo přímo ve Zlínském kraji několik nových přístavů a přístavišť.

„Podél zlínské části kanálu vede dálková cyklostezka, funguje zde řada gastronomických zařízení. Významné investice jsou plánovány i do budoucna, například prodloužení splavnosti kanálu na 72 kilometrů, na severu až do Kroměříže a na jihu do Hodonína,“ informoval náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub, zodpovědný za cestovní ruch.

Všechny tyto investice v řádu dvou miliard korun plánuje stát, kraj bude koordinátorem. 

Je čas na výměnu pneumatik. Jak rychle a za kolik přezouvají na Slovácku? UH CAR
Je čas na výměnu pneumatik. Jak rychle a za kolik přezouvají na Slovácku

Baťův kanál byl původně určený k dopravě lignitu z Ratíškovic do otrokovické elektrárny a je dlouhý 52 kilometrů. Dnes je vyhledávaným turistickým cílem a jeho obliba neustále roste. Každoročně od května do září je využíván pro skupinové plavby na velkých výletních lodích, doplněné o poznávací a gastronomické programy.

V řadě přístavů si lze také vypůjčit menší loď a zvolit si svůj vlastní program. Celá vodní cesta je přístupná i pro ty, kdo vlastní člun, plavbu je možné spojit s cyklistikou. Turisté mohou využívat 8 přístavů a 16 přístavišť, v současnosti je Baťův kanál splavný od Otrokovic k Rohatci.