Cíl soukromé ministerské návštěvy je jednoduchý – i Daniel Herman chce zhlédnout inscenaci hry Cena facky, jejíž děj vypráví o osudech lidí ze Slovácka a popisuje i trýznění politických vězňů. Ministr, jenž byl v letech 2010 až 2013 ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, chce zároveň vidět prostředí chátrající věznice nechvalně proslulé sadistickými metodami Aloise Grebeníčka. O něm hra Karla Steigerwalda, která vznikla speciálně pro soubor slovácké scény, rovněž pojednává. „Tématem vyrovnání se s minulostí se dlouhodobě zabývám a divadelní hra Cena facky, na kterou jsem byl do Slováckého divadla v Uherském Hradišti pozván, je specifickým uměleckým přístupem k tomuto vyrovnávání se," řekl Deníku Daniel Herman.

Radost z vzácné návštěvy neskrývá ani ředitel Slováckého divadla Igor Stránský. „Není obvyklé, aby jel ministr přes celou republiku jen proto, aby se podíval na inscenaci, o které tolik slyšeli. Je to pro nás velké vyznamenání a potvrzení toho, že patříme ke špičce u nás," říká pyšně ředitel divadla Igor Stránský.

O Cenu facky je zájem i na Slovensku, sobotní ministerská návštěva může inscenaci rovněž pomoct. O centru Slovácka tak bude zase víc slyšet. „Návštěva ministra kultury ve Slováckém divadle je pro mě jednoznačným potvrzením obdivuhodné kondice divadla. Zároveň jsem pyšný, že Uherské Hradiště má i díky našim divadelníkům v republice tak dobrý zvuk," těší se z návštěvy ministra uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha.

Cena facky režiséra Břetislava Rychlíka měla premiéru v červnu letošního roku a mluví se o ní jako o největší divadelní události v republice. „Herecký potenciál Slováckého divadla je již několik let obdivuhodný. Protagonisté rostli na náročných úkolech, zdejší repertoár lze ve srovnání s jinými oblastními divadly charakterizovat jako nepodbízivý," napsal o Slováckém divadle respektovaný recenzent Jan Kerbr. „Silný zážitek z textu i jeho jevištního ztvárnění mě provází již několik dní," dodal na adresu Ceny facky divadelní kritik.