„Tvrz je spolu s kostelem jednou ze dvou hlavních dominant Hluku, takže je pro nás důležitá. Byla němým svědkem všeho, co se v Hluku za všechna ta staletí, co stojí, událo,“ nechal se slyšet hlucký starosta David Hájek.

Rekonstrukce tvrze je podle něj rozpočtovaná na 62 milionů korun, ale už nyní je jasné, že bude stát víc.

„Objevují se stále nové a nové skutečnosti, které musíme řešit. Jsme zhruba na 70 milionech a není konec. Celkem 20 milionů korun je přislíbeno z Ministerstva pro místní rozvoj, pět milionů z OPŽP a zbytek půjde z rozpočtu města,“ doplnil David Hájek.

Na facebookovém profilu město připojilo vyjádření projektanta, podle něhož jde o "starou" stavbu a všechny zainteresované strany má čím překvapit.

„Je před námi ještě hodně práce, a to i takové, s jakou se původně nepočítalo. Chceme ale rekonstrukci udělat pořádně a na dlouhá desetiletí dopředu, aby tvrz byla opět pulsujícím místem setkávání všech generací, jako tomu bylo doposud,“ vyslovil se starosta.

Střecha a obvodové zdivo bez zásahu

Zásadní opravy tvrze jsou nutné kvůli jejímu špatnému celkovému stavu a obrovské energetické náročnosti.

„Hlavní změna se týká technologie vytápění, výměny oken, dveří, bezbariérového přístupu - výtahu, jiných dispozic vnitřních prostor, nových podlah. Bez zásahu zůstává střecha a obvodové zdivo. Jinak se obnova týká všeho ostatního. Sociálních zařízení, sálu, kuchyně, kotelny, veškerých rozvodů, elektřiny, topení, vody, odpadů, studny, nádvoří i fasády,“ vypočítal David Hájek s tím, že konec série oprav je naplánován na červenec příštího roku.

„Využití tvrze pak bude stejné jako před rekonstrukcí. Cílem je mít ji opravenou a provozuschopnou na desítky let v podobě, na niž budou obyvatelé Hluku pyšní,“ uzavřel starosta.

Předchozí nákladnou rekonstrukci objekt absolvoval v padesátých letech minulého století.