„V obci je spousta věřících, včetně starých lidí, kteří už nemají možnost do kostela přijít a strávit tam bohoslužbu. Právě pro ně jsme tuto kameru zřídili. Většina těchto seniorů totiž žije se svými rodinnými příslušníky, takže počítač a internetové připojení mají," vysvětlil starosta Suché Loze Václav Bujáček.

Přiznal, že novinka se rychle uchytila i v jeho vlastní domácnosti. „Každou neděli pouštím na počítači bohoslužbu svým prarodičům. Využít této příležitosti ale mohou i ti, kteří jsou například právě mimo Suchou Loz a chtěli by se mše alespoň touto formou zúčastnit," vysvětlil Václav Bujáček.

Záznam slibuje jak video, tak zvukový přenos v dobré kvalitě. A to bez nutnosti registrací či stahování speciálních programů. „Stačí prostě jen kliknout na odkaz, který je na stránkách naší obce," řekl starosta Suché Loze.

Inspirovali se v nedalekém Bánově, kde mohou sledovat on-line bohoslužby už několik let, ačkoliv se v současné době potýkají s krátkodobým výpadkem. „Vzniklo to jako vstřícné gesto pro starší obyvatele, kteří už mše nemohou pravidelně navštěvovat. Mají tak způsob, jak zůstat ve spojení s farností a na bohoslužbu se podívat," vysvětlil farář Římskokatolické farnosti Bánov Jiří Kupka.

Stejné služby mohou využít i věřící, kteří se schází k modlitbě v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě. Ani pro chrámy ve městech však tato služba není samozřejmostí. „Ve farním kostele v Uherském Hradišti nad tímto v současné době ani neuvažujeme," uvedl děkan Římskokatolické farnosti Uherské Hradiště Ján Turko.

Možnou nevýhodu, která by z modernizace mohla plynout, naznačila jedna z pravidelných návštěvnic bohoslužeb v Uherském Hradišti Stanislava Pokorná. „Pro nemohoucí je to výborná věc, že se můžou mše účastnit, i když třeba nejsou schopni do kostela kvůli zdravotním problémům dojít. Člověka ale přece jen trochu děsí představa, že by všichni věřící místo cesty na kostela raději zůstali sedět doma před monitorem," poznamenala Stanislava Pokorná. Přesto věří, že k podobné situaci nedojde. „Chrám je pro nás naštěstí i místo ke společnému setkávání, takže si bohoslužbu na monitoru pustím opravdu až v případě, kdy nebudu schopná tam dojít. A věřím, že většina lidí to tak má stejně," doplnila křesťanka.