Jejich výška by měla být dva a půl metru. Hradišti dosud takový prvek chyběl. Změní se ale i celý informační a navigační systém ve městě, které do inovace investuje přes dva miliony korun.

„Hradiště bylo historicky společně s Kunovicemi a Starým Městem trojměstí, a když jím návštěvníci projíždí, tak pořádně neví, kde přesně jsou. Dopravní tabule jsou malé, navíc občas bývají zakryté zelení, takže jsme nějakým způsobem potřebovali oddělit katastrální území,“ vysvětlila Martina Radochová z útvaru městského architekta, proč se město rozhodlo pro pořízení vítacích tabulí.

Ty budou čtyři a budou oboustranné. Umístěny budou při výjezdech na Staré Město a Kunovice, za Jarošovem a Míkovicemi.
V soutěži na design a výtvarné řešení informačního a navigačního systému zvítězil návrh od společnosti Herrmann/Coufal.

„Náš návrh jsme pojali hodně minimalisticky, tvarově, barevně i konstrukčně je vše sladěné. Prvky na sebe příliš neupozorňují, aby nerušily okolní převážně historickou zástavbu,“ nechal se slyšet Matěj Coufal ze společnosti Herrmann/Coufal, která je držitelem několika designérských cen.

Přesná podoba nejen vítacích cedulí ale i dalších informačních prvků ve městě je však ještě otázkou diskuze.

„To, co je dnes vidět na obrázcích je jen výsledek ideového návrhu. Konečné varianty se ještě budou barevně dopracovávat,“ zdůraznil architekt města Aleš Holý.

To potvrdil i Matěj Coufal s tím, že autoři ale mají v úmyslu trvat na tmavě šedé barvě.

„Například uvítací tabule jsou vizitkou města, takže kolem nich bude ještě velká diskuze. Chceme vidět exteriér, kde by měly být umístěny. Podle toho se společně rozhodneme, zda udělat totemy, které preferujeme, nebo zvolit jiné řešení. Také musíme odzkoušet, jak velké by mělo být písmo, aby bylo čitelné pro řidiče. Od toho se pak bude odvíjet velikost tabulí,“ vysvětlil Matěj Coufal.

Zásadních změn dozná informační a navigační systém města. „Ten dosavadní už je zastaralý, nepřehledný a nevyhovující. Navíc neodráží aktuální grafický manuál značky a vizuálního stylu města,“ prohlásil starosta města Stanislav Blaha.

V první fázi bude nahrazen stávající mobiliář, to znamená jedenáct rozcestníků, čtyři mapy a cedulky na 52 památkových objektech včetně soch. Je možné, že se počty i navýší.

„Instalováno bude také sedm výlepových sloupů pro příspěvkové organizace města. Ještě ale máme požadavek na elektronické tabule, takže to budeme řešit,“ upřesnila Martina Radochová.

Náklady na obměnu systému, která se uskuteční v letošním a příštím roce, dosáhnou 2,2 milionu korun a zahrnují i tabule a směrovky s označením ulic, navigační značky v dlažbě, informačních totemy či zastávkové označníky. Polovinu by měla pokrýt dotace Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech.