„Poprvé umývali brigádníci letadla v našem muzeu v roce 2014. V roce 2016 se akce „U“ neuskutečnila, protože jsme do muzea přetahovali a instalovali letoun TU-154M OK-BYZ, přezdívaný Zuzana nebo také Naganský expres,“ informoval Martin Hrabec, ředitel Leteckého muzea Kunovice.

S vráskami na čele podotkl, že kvůli nouzovému stavu v České republice, a to v souvislosti s koronavirem, bylo třeba v roce 2020 a 2021 avizovanou akci U (umytí letadel před sezonou) brigádníky neuspořádat, ale očistu letadel provést v náhradních termínech.

Ředitel leteckého muzea si pochvaloval, že malí i dospělí umývači, kteří se v sobotu dotkli letecké historie, ale také nasávali atmosféru letectví minulosti, odvedli při Akci U kus poctivé práce.

„Mám radost z toho, že díky dobrovolníkům a jednotce Sboru dobrovolných hasičů Kunovice se nám už šestým rokem podařilo umýt za necelou jedinou sobotu všechna letadla zvenčí i v jejich interiérech,“ říká s neskrývanou radostí ředitel leteckého muzea.

Ilustrační foto
Zastávka na náměstí? V Hradišti se bude veřejně projednávat proměna MHD

Radoval se, že v muzeu přibydou další dva historické letouny, a to legendární Z-37 Čmelák a MiG 23MF.

Brigádníci získali při pulírování letounů nejen dobrý pocit z potřebné a užitečné práce, ale někteří i zcela nový pohled na svět letadel i do jejich útrob. Vždyť až dosud třeba neměli možnost se do některých letounů ani nakouknout.

„Poprvé jsme se mohli podívat do letadla TU-154M OK-BYZ, přezdívaného Naganský expres, který přivezl naše hokejisty, olympijské vítěze z Nagana. Kromě toho bylo TU-154M dějištěm natáčení scén do nové české komedie na motivy knižního bestselleru Evžena Bočka Poslední aristokratka,“ svěřil se hradišťský Ivan Kvapilík.

Do umývání letadel se v sobotu zapojil i 21člený turistický kroužek z Ostrožské Nové Vsi, který vedla paní učitelka Blanka Španělová.

„Učím sice žáky první třídy, ale jsou tu se mnou i někteří třeťáci, které jsem učila v prvním ročníku. Malí turisté byli z návštěvy v leteckém muzeu nadšení. Velkou radost měli zejména z permanentek na rok 2022, které obdrželi za úklid a umývání letadel,“ libovala si kantorka.

„Nejen děti z Ostrožské Nové Vsi, ale všichni dobrovolníci, kteří se jakkoliv podíleli na umývání a letadel a úklidu jejich interiérů, obdrželi permanentky, které je v průběhu roku 2022 opravňují k neomezenému vstupu do leteckého muzea a prohlídce vystavených exponátů,“ potvrdil organizátor sobotní akce „U“ Lukáš Skládal.