„Cílem je obnova veřejných prostranství včetně zklidnění dopravy. Nové podoby se dočkají autobusové zastávky a obratiště autobusů, chodníky pro pěší či parkoviště. A například místní komunikace čekají bezbariérové úpravy," přibližíla záměry obce její starostka Jarmila Jilgová.

Tím však výčet nekončí. „Plánujeme rovněž vytvořit kvalitní zázemí pro odpočinek obyvatel i návštěvníků, a to v podobě parkových ploch, včetně navazující vegetační úpravy," sdělila ořechovská starostka.

Obec v souvislosti s projektem chystá také jednu zajímavost.

„Po dlouhých čtyřiceti letech se na své původní místo na návsi navrátí socha svatého Jana Nepomuckého," vysvětlila Jarmila Jilgová.

Tato kulturní památka z roku 1747 byla v roce 1975 z návsi přesunuta do kaple Svatého Václava, odkud se nyní v rámci chystaného projektu vrátí zpět na své původní místo.

„Já se v centru obce pohybuji celkem často a rozhodně tento záměr uvítám. Mohl by se zlepšit stav komunikací a špatný není ani nápad vrátit na své místo sochu. Určitě centrum trochu oživí," vyjádřil se k chystanému projektu Martin Andrýsek, provozovatel autodopravy z Ořechova.

Celkové náklady na opravu centra obce budou ve výši 3 321 000 korun, 85 procent nákladů bude hrazeno dotací z Regionálního operačního programu Střední Morava. Samotné práce v terénu započnou v září tohoto roku.