Za úkol si starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha však nedává třídit média a označovat některé z nich za šiřitele takzvaných Fake news, tedy falešných zpráv. Ve Zlínském regionu chce spíše sérií návštěv na školách rozšířit osvětu o tom, jak takové zprávy rozpoznat.

„Třeba vytrhávání z kontextu je docela běžná věc, kdy jsme něco podobného zažili i v Hradišti, kde se začala jednu dobu běžet informace, že zavíráme Slovácké divadlo. V tu chvíli jsem dokonce šel za herci a všechno jsme si museli objasnit,“ popisoval vlastní zkušenosti se zavádějícími informacemi Stanislav Blaha.

Na pětačtyřicátém ročníku Letní filmové školy tak debatoval s moderátorem pořadu o Fake news a hercem Slováckého divadla Josefem Kubáníkem a autorky Nejlepší knihy o fake news Kateřinou Křivánkovou.

„Je třeba vždy identifikovat, zdali článek obsahuje manipulativní techniky, kdy chybí zdroj informací, svaluje se na někoho vina, uvádějí se vyloženě chybná fakta a podobně. V tu chvíli je třeba při čtení takového článku zpozornit s nažit se zprávu z něj ověřit i jinde,“ popsala Kateřina Křivánková příklady toho, jak lze rozeznat fake news.