„Tento ročník bude mírně netradiční, přece jenom musím podle ještě platných předpisů regulovat množství lidí. Ale věřím, že lidé opatření pochopí a že se v rámci dobré vůle přesunou k televizním obrazovkám,“ říká Jiří Čunek. Jelikož se události přímo v areálu může zúčastnit maximálně 1000 lidí, Dny lidí dobré vůle bude pokrývat jak Česká televize, tak Český rozhlas Zlín a Brno.

Výročí, dokumenty a překvapení

Oslavy jsou zároveň první akcí v souvislosti se státním svátkem České republiky po koronavirové krizi. K příležitosti výročí 75. let konce války organizátoři připravili speciální výstavu.

„Výstava představí kněze jak z Olomouckého, tak ze Zlínského kraje, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Celkem se jedná o 51 lidí, z toho třetina byla zabita za podporu židů,“ komentuje tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Oslavy nesou podtitul Poděkování všem z první linie. Do večerní modlitby Za vlast se aktivně zapojí vojenská duchovní služba. Večera Dnů lidí dobré vůle se zúčastní čestní hosté z řad armády, policie, záchranářů, ale i zdravotníků, či mediků z univerzity Karlovy. Na zahájení je připraveno překvapení.

„Velice se nám líbilo, když starosta Uničova Radek Vincour vyšel na věž uničovské radnice a zatroubil dětem večerku, čímž chtěl povzbudit všechny občany. Stejně jako v Uničově, i na Velehradě budou přítomny majáky záchranářských vozů, což se stalo takovým symbolem poděkování těm, kteří pracovali v první linii,“ popisuje Kořenek.

V rámci oslavy představí organizátoři i dva dokumenty. První pojednává o řeholnících, kteří i ve své těžké situaci aktivně pomáhali nejhůře zasaženým místům v Evropě, kdy dělali sbírky pro nemocnice v Itálii a Španělsku. Druhý dokument nabídne zapojení české vietnamské komunity do boje proti koronaviru, ať už se jedná o šití roušek, či zásobování zdravotníků potravinami zdarma.

Letos bez kolotočů a stánků, ale i omezení dopravy

Letošní doprovodný program v obci Velehrad musel být zrušený.

„Po společné dohodě a vyhodnocení všech okolností jsme přistoupili k tomu, že jsme zrušili všechny avizované kolotoče a nebude stánkový prodej,“ vysvětluje starosta Velehradu Aleš Mergental. Podle něj ale nižší počet návštěvníků pomůže dopravě v městě.

„Letos neorganizujeme žádné vyhrazené parkoviště v podobě uzávěry Starého Města, jak tomu bylo minulé roky,“ dodává.

Omezená účast a noví moderátoři

Zaregistrovat se zájemci mohou skrz registrační formulář, organizátoři se jim obratem ozvou ohledně jejich účasti.

„Kapacita je plná, ale stále bereme náhradníky. Lidé každý den volají že nepřijdou všichni, nebo vůbec,“ podotýká Kořenek.

Novými moderátory jsou Marcela Augustová a Jiří Václavek z České televize. Nahradí tak dlouholeté moderátory Barboru Černoškovou a Filipa Tomsu, kteří odmítli moderovat kvůli odvolání ředitelky Domova pro osoby se zdravotním postižením Vincentina Mileny Marečkové.

„Paní Černošková mi volala, že letos nebude moderovat a já jsem to akceptoval. V podstatě s tím my nemáme nic společného,“ komentuje Kořenek.