Velehradské slavnosti se konají každoročně u příležitosti cyrilometodějského svátku Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jde o největší duchovní oslavy svého druhu u nás.

„Dny lidí dobré vůle vnímáme jako top akci celostátního významu a vážíme si toho, že nás Arcibiskupství olomoucké, coby hlavní pořadatel považuje za partnera,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který nad akcí převzal záštitu.

Na Velehrad nejen za Charitou

Organizátoři 23. ročníku slibují návštěvníkům Dnů lidí dobré vůle projekty, jako budou aktivity pro životní prostředí v Archeoskanzenu Modrá, přepisování Bible, soutěž ve fotbalových dovednostech, mezinárodní setkání vozíčkářů, Mladí fandí Velehradu, Velehrad rodinám, hudební odpoledne s televizí Šlágr – písnička pro Tatíčka Stojana, Spievankovo –vystoupení Michaely Trokanové a Richarda Čanaky, šest výstavních vernisáží ve Stojanově gymnáziu a tradiční Modlitbu za vlast.

Večer lidí dobré vůle bude plný dobrých skutků

V pondělí třicet minut po 19. hodině začne na pódiu před budovou barokní prelatury Stojanova nádvoří devadesátiminutový program Večera lidí dobré vůle, který bude vlajkovou lodí velehradských slavností.

Představí se na něm Jiří Pavlica s Hradišťanem, česká zpěvačka Anna K., český operní pěvec, basbarytonista se záběrem i do barytonového oboru Adam Plachetka, Jiří Pospíchal a Slovácký komorní orchestr, Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína a ukrajinská zpěvačka Lilii Makovka Ostapčuk s manželem Olexijem.

Dny lidí dobré vůle vyvrcholí v úterých 5. července od 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou, jejímž hlavním celebrantem bude kardinál Michael Czerny, rodák z Brna a blízký spolupracovník papeže Františka.

Hudební doprovod bohoslužby zajistí dechová hudba čítající 150 muzikantů z různých končin naší vlasti.

Dny lidí dobré vůle a pouť ve Velehradě s sebou nesou jisté dopravní omezení a úplné uzavírky.

Desítky policistů budou od pondělního poledne 4. července do úterka 5. července, a to až do odpoledních hodin, dohlížet nejen na bezpečnost a plynulost silničního provozu, ale i na bezpečnost všech účastníků oslav.

„Návštěvníci musí počítat s tím, že k Velehradu budou uzavřeny všechny příjezdové cesty. Výjimku tvoří pouze regulovaný příjezd od Starého Města. V ulici Velehradská bude pořadatelská služba za dohledu policie kontrolovat všechny, kteří budou chtít projet. Řidičům s trvalým pobytem Velehrad, Modrá, Salaš a Jalubí je vjezd po předložení občanského průkazu povolen,“ informovala mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová.

Povolení k vjezdu mají řidiči s povolením vydaným pořadatelskou agenturou a příslušnými obecními úřady, stejně jako zájezdové autobusy. Ostatním policisté doporučují využít parkování v ulici Tovární (obchvat Starého Města), odkud bude kyvadlová doprava převážet návštěvníky až do Velehradu, nebo na hřišti v obci Tupesy.

„Upozorňujeme řidiče, že se bude také důsledně dohlížet na nesprávné parkování!Přímo ve Velehradě budou na bezpečnost účastníků, dodržování veřejného pořádku a bezpečnost a plynulost silničního provozu dohlížet nejen policisté z obvodních oddělení, ale i dopravní policisté a kriminalisté. Návštěvníkům doporučujeme, aby během těchto dnů měli své osobní věci pod neustálou kontrolou,“ upozornila policejní mluvčí.