Důležitým aspektem při výběru oboru jsou vlohy dítěte, ale také finanční a časová náročnost.

Deník se dotazoval šéfů základních uměleckých škol napříč krajem, kolik se k nim hlásí žáků, zda zaznamenali úbytek zájemců kvůli šetření a kolik vlastně rodiče za jednotlivé obory platí?

ZUŠ Zlín

Zlínská zuška v letošním roce oslavila 90 let svého vzniku. Celý březen se nesl ve znamení oslav. Škola představila všechny čtyři umělecké obory, žáci současní i minulí a jejich učitelé vystoupili v Kongresovém centru, Kolektivním domě, foyer školy, radnici či Malé scéně. Že je škola oblíbená dokazuje dlouhodobě naplněná kapacita.

„Máme 1400 žáků a zatím jsme nepocítili problémy spojené s covidovou ani postcovidovou dobou či v souvislosti s šetřením. Letos nám rodiče poslali asi 300 elektronických přihlášek a stále posílají, ale bohužel talentové přijímací zkoušky už proběhly,“ říká ředitelka školy Martina Hniličková.

Jak dnes nejlépe ušetřit za vzdělávání dětí i dospělých? Přečtěte si 16 tipů Deníku. Ilustrační snímek
Jak ušetřit za vzdělání? Tyto rady uchrání rodinný rozpočet a děti nelimitují

Největší zájem je o hudební obor – hru na klavír, kytaru a saxofon.

„Děti se mohou vzdělávat ve hře na více než 20 hudebních nástrojů včetně zpěvu či basové kytary, fagotu, akordeonu,“ vyjmenovává Martina Hniličková.

„Nově otevíráme studijní zaměření - mediální tvorba a posilujeme studijní zaměření fotografická tvorba,“ představuje ředitelka.

Pro předškoláky je určena estetická výchova. Ta je pro nejmenší děti uzpůsobena jejich věku a hravou formou je seznamuje se všemi čtyřmi uměleckými obory na škole, s hudebním, literárně-dramatickým, tanečním a výtvarným.

Děti mohou hrát v rockové kapele i cimbálovce

Žáci se mohou realizovat v mnoha souborech – od tanečních přes divadelní až po hudební, mohou si vybrat mezi rockovými, popovými, jazzovými kapelami, pěveckými sbory, orchestry, cimbálovkami i komorními soubory.

Uplatnění pak najdou v projektech s Českou filharmonií, Městským divadlem Zlín, Filharmonií Bohuslava Martinů, Bárou Basikovou, Helenou Vondráčkovou, Jiřím Pavlicou, Nadací Magdaleny Kožené, Zlín Film Festivalem, Krajskou galerií výtvarného umění apod.

ZUŠ kromě Zlína najdou zájemci také v pobočkách ve Slušovicích, Trnavě, Štípě, Všemině a Vizovicích.

ZUŠ Vsetín

Také ZUŠ na Valašsku se může pyšnit dlouhou historií a více než 120tiletou tradicí. Po mnoho stěhováních v současnosti sídlí ve svém prvotním působišti na ulici Podsedky ve Vsetíně. Výuku poskytuje 750 studentům v hudebním, výtvarném, tanečním a literárně-dramatickém oboru, a to jak ve své kmenové škole, tak v odloučených pracovištích v Horní Lidči, Valašské Polance, Lidečku a Jablůnce.

„Zájem je o všechny čtyři obory již dlouhodobě konstantní, nejvíc žáků máme v hudebním,“ říká ředitel školy Radim Trčálek. Šetření rodičů a úbytek žáků se zatím neprojevil.

Kateřina Perknerová
Nejen přijímačky jsou brzdou vzdělání

„Na začátku probíhajícího školního roku jsme udělali vstřícný krok a na rozdíl od ostatních institucí, které často zdražovaly, jsme naopak trochu zlevnili,“ podotýká Radim Trčálek. Zápis do školy bude probíhat od 6. června ve Vsetíně i na pobočkách.

„Přijímací řízení pro nový školní rok nás teprve čeká. Doufáme, že zájem žáků nebude nižší,“ říká ředitel. A co je na této umělecké škole specifické?

„Předmět, který na jiných školách není úplně běžný, je počítačová grafika, kde se věnujeme tvorbě digitálního umění a animacím,“ uzavírá ředitel.

ZUŠ Uherské Hradiště

Počátky zušky v Uherském Hradišti sahají do roku 1939, kdy ve městě vznikla pobočka Městské hudební školy Dvořák ve Zlíně. Prvními vyučovacími obory byla hra na klavír a housle, které stále patří k nejatraktivnějším předmětům. Školu navštěvuje 1900 dětí a přestože přijímací zkoušky proběhly na konci dubna, zájemci mohou využít dodatečné talentové zkoušky v červnu.

„Největší zájem je o hru na klavír, housle, tanec nebo výtvarku,“ říká ředitel školy Jiří Pospíchal. Jedním ze speciálních oborů je filmová tvorba.

Srovnání ZUŠ v krajiZdroj: Deník

Talentové zkoušky na ZUŠ?


Není potřeba příprava, stačí si s dětmi doma zpívat

Duben a květen jsou měsíce, kdy na zuškách probíhají talentové přijímací zkoušky. Do škol míří spousta dětí se svými rodiči a mnozí z nich nevědí, co mají vlastně od přijímaček čekat.

„V podstatě je to tak, že si trošku povykládáme o motivaci k vybranému nástroji, zazpíváme si písničku a vytleskáme nějaké rytmy od jednoduchých po složitější,“ přibližuje učitel hry na kytaru Daniel Burda.

Daniel Burda - učitel hry na kytaruDaniel Burda - učitel hry na kytaruZdroj: se svolením D.Burdy

Jak mám dítě jako rodič připravit na přijímačky? S čím začít?

„K talentové zkoušce není potřeba žádná příprava. Přirozená reakce je asi nejlepší.

Co se týká samotné výuky, myslím, že každý učitel má nejradši „nedotčené" žáky. Může potom pohodlně postupovat podle své metodiky a nemusí při tom odstraňovat případné zlozvyky, které už někdy ani odstranit nejdou. Určitě je dobré s dětmi od malička zpívat lidové písničky.“

Ve kterém věku by mělo dítě začít navštěvovat ZUŠ?

„Za sebe nejraději začínám s prvňáčky. Učivo první třídy pěkně ladí s tím, co děláme i v ZUŠ/kytaře. Školkáčci chodí do tzv. přípravky, ve které ještě nejsou takové nároky.“

Je každé dítě rytmické nebo některé v sobě rytmus nemá?

„Všechno se dá do určité míry naučit. Dá se říct, že základy naučím úplně každého. Potom záleží, kam až můžeme dojít – a to je velice individuální. Opravdu jsou mezi dětmi rozdíly - někteří mají rytmické cítění mnohem přirozenější a přesné, jiné se s tím víc „nadřou".“

Poznáte okamžitě, zda dítě má hudební cítění: Může hrát velkou roli i tréma?

„Poznám to hned, ale i tréma může výsledek zkreslovat.“

Se kterým nástrojem je dobré začít?

„Každý nástroj chce to svoje. Nedá se proto říct, že by byl nějaký „lehčí" a nějaký „těžký".

Nejlepší by bylo začít zrovna s tím, k čemu mám motivaci a chuť.“