Například v Kroměříži se dlužná částka za loňský rok vyšplhala až na 1 724 920 korun. Naopak nejpoctivější platiče z oslovených obcí mají v Bělově na Otrokovicku, kde jim peníze vloni nedal jen jeden člověk.

Výše poplatků na osobu se obyčejně pohybuje mezi čtyřmi a pěti sty za osobu na rok. Ani to ale někteří lidé nejsou schopni zaplatit.

V Kroměříži se tak dlužná částka za svoz odpadu rok od roku zvyšuje. „Za rok 2008 to bylo o tři sta tisíc méně než za rok 2009,“ informoval mluvčí města Pavel Zrna.

Dodal, že s neplatiči pak probíhá vymáhací proces podle správního práva. „Nejdříve posíláme upomínky, pak je pozveme k soudu a poslední fází je exekuce. K ní jsme však nikdy nedošli,“ poznamenal. Podotkl také, že každý případ posuzují jednotlivě. „Záleží na tom, jestli se jedná o výjimku nebo o člověka, která stabilně neplatí. V takovém případě jsme přísnější,“ upozornil Zrna

Práci s vymáháním poplatků za svoz odpadu mají například i v Rožnově pod Radhoštěm. „Zjišťujeme, jestli neplatiči pracují a jestli jsou vůbec schopní dluh uhradit. Většinou se jedná o stále stejné občany,“ sdělil Jan Horáček z finančního odboru tamního městského úřadu.

V Rožnově dluží téměř milion korun

Dodal, že v Rožnově pod Radhoštěm lidé městu dluží za tuto službu téměř jeden milion korun, přičemž poplatky za komunální odpad zde činí čtyři sta devadesát dva korun.

Podobnou částku mají na svědomí také dlužníci v Uherském Hradišti, kde se platí pět set korun na osobu za rok. „Jedná se o devět set devatenáct tisíc, které dosud nemáme od přibližně osmnácti set občanů,“ upřesnila uherskohradišťská mluvčí Petra Zemčíková.

Naproti tomu v menších obcích, které Deník oslovil, platí občané veskrze poctivě. Například v Nedachlebicích na Slovácku, kde platí 400 korun na hlavu za rok, činí dluh jen čtyři tisíce osm set korun. „Máme tu zaevidovaných dvanáct dlužníků,“ oznámil starosta obce Vratislav Němeček.

Rovnou pětistovku vytáhne z kapes svoz komunálního odpadu občanům jiné slovácké obce Dolní Němčí. Společně se Sazovicemi na Zlínsku tu mají jen pět dlužníků. Jasným favoritem je však obec Bělov na Otrokovicku, kde vloni nezaplatil pouze jeden člověk.

Výše poplatků v jednotlivých obcích se mírně liší, protože se vypočítává podle zákona. „Částka závisí na nákladech na likvidaci odpadu a také na tom, jak náročné je třídění odpadů v dané obci,“ vysvětlila mluvčí magistrátu ve Zlíně Marie Masaříková.

Veronika Vágnerová