„Předpokládali jsme, že dítěti uvízla ruka při vytahování hračky. K překvapení nás všech bylo celé dítě uvnitř prosklené skříňky a nemohlo ven,“ uvedl velitel zásahu Michal Herka. Hasiče přivolal zaměstnanec bezpečnostní agentury, která hlídá obchodní dům IRO, v jehož přízemí automat stojí.

„Zkoušel jsem holčičku vytáhnout, bohužel to nešlo,“ vysvětlil Ivan Bartoš. Podle něj něco podobného za svou praxi nepamatuje. „Rodiče by neměli nechávat malé dítě hlídat čtyř– či pětiletými sourozenci,“ dodal. Podle prodavaček z vedlejších obchodů byla matka dítěte ve chvíli, kdy holčičku „spolkl“ automat, u pokladny v protějších potravinách. „Je to jak past na myši, dovnitř se dostanete, ale ven už ne,“ kroutila hlavou prodavačka z vedlejšího stánku. „Byla to vteřina, ani jsme si toho nevšimli,“ doplnila ji Vladimíra Korelová z klíčové služby, vedle které automat stojí.

Dvířka, kterými se dítě protáhlo, měří přibližně čtyřicet krát čtyřicet centimetrů. „Plačící a vyděšené dítě maminka do našeho příjezdu uklidňovala tím, že mu dovnitř házela bonbony. Dítě jsme vysvobodili pomocí páčidla, kterým jsme vyvrátili dvířka,“ popsal zásah, jenž trval pár minut, mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Dívence se nic nestalo. „Holčičku jsme prohlédli, ale byla jen vyděšená,“ řekla Barbora Zuchová, mluvčí záchranné služby, která přijela na místo.

Podle majitele a provozovatele automatu Tomáše Petrécse za nehodu může rozhodně matka, která na dítě nedávala pozor. „Provozujeme osmdesát automatů na Slovensku a za tři roky zkušeností se nám stalo jen jednou, že do automatu vlezlo úmyslně malé romské dítě pomocí rodičů a ti pak zpanikařili a museli rozbít sklo,“ řekl. Navíc jsou u automatu upozornění a varování. Přestože Petrécsi nechápe, jak se dítě mohlo do automatu dostat, zváží, jak dvířka zabezpečit.