Přiznal, že za své mládí vypil zlatavého moku opravdu hodně. „Po každém basketbalovém tréninku nebo zápase jsme šli na několik piv. Tehdy nebyly žádné módní iontové nápoje," prohlásila hlava státu.

O prospěšnosti takového postupu nás koneckonců aktuálně přesvědčuje reklama jednoho českého pivovaru. K televizním divákům v ní snad ze záhrobí promlouvá Emil Zátopek. „Když si sáhnete na to zlato, tomu se nic nevyrovná," tvrdí legendární atlet, který si na obrazovce po vítězném olympijském závodu připíjí orosenou dvanáctkou.

Je pravdou, že pivo nechutná lépe než po devadesáti minutách běhání za balónem nebo nad hotovým výkopem někde na stavbě. Vždyť jsou také hospody na jaře a na podzim obsazeny fotbalisty, v létě cyklisty a o zimních měsících lokály zase patří lyžařům. Pokud to ale se sportem myslíte vážně, měli byste si raději nechat zajít chuť. Pravda je taková, že navzdory mnoha zažitým tvrzením je koncentrace živin a prospěšných látek v pivu více než mizivá.

Podle provozovatele portálu Nutri-exact Petra Nováka se pití piva pro regeneraci po sportovním výkonu rovná nesmyslu. Může za to především obsah alkoholu. „Pro organismus znamená alkohol jed, který játra likvidují přednostně před ostatními biochemickými pochody. Po dobu likvidace alkoholu jsou v játrech zastaveny anabolické procesy sloužící k regeneraci po výkonu. Kromě toho je sníženo zásobení organismu kyslíkem a v organismu zůstává vyšší obsah nevydýchaného oxidu uhličitého," říká odborník na výživu Petr Novák na webu www.trenink.com.

Průměrný mužský organismus odbourá alkohol z jednoho půllitru piva za více než dvě hodiny, u žen to trvá ještě déle. Taková tři piva po tréninku pak pro vás znamenají velké ztráty. „Maximální anabolizace vyčerpaného glykogenu ze svalů probíhá první dvě hodiny po výkonu. Kromě toho druhou až šestou hodinu po skončení výkonu probíhá největší anabolizace svalových bílkovin, neboli rostou svaly. Tři piva tedy znamenají, že jste prošvihli nejlepší dobu k zlepšení trénovanosti a nárůst sportovní výkonnosti bude výrazně menší," upozorňuje Petr Novák.

Nedá se nic dělat, budu muset oblíbené potréninkové posezení u točeného piva z přípravy na půlmaraton vypustit. Ještě že jsou u nás týden po závodu hody…