„Z našich třiceti dětí, které momentálně máme, celkem dvaadvacet odjelo na svátky za svými rodinami. Ty se v drtivé většině vrátí až třetího ledna. Bohužel osm dětí muselo u nás zůstat, protože neměly kam jít," popsala svátky v dětském domově v Uherském Ostrohu jeho ředitelka Jana Frühaufová. Na Vánoce, stejně jako třeba o víkendech po zbytek roku, si totiž příbuzní mohou zažádat o možnost mít „své" dítě z dětského domova v kruhu své rodiny. Každou takovou žádost prošetří sociální pracovníci a na základě jejich zjištění pak děti vyráží za svými příbuznými.

„Pokud je to jen trochu možné, samozřejmě rádi dítě za jejich nejbližšími pustíme. Ať si užijí Vánoce společně. A koneckonců my sami si také rádi odpočineme. Bohužel ne všechny děti mají to štěstí. Třeba ty, které se vrátily z pěstounské péče, často nemají vůbec kam jít," nastínila jeden z nejzásadnějších problémů Jana Frühaufová. Ovšem i děti, které tráví Vánoce v dětských domovech, nejsou nakonec o nic ochuzeny. Vychovatelé, kteří se u nich střídají ve dne v noci, jim připraví takřka domácí prostředí. „Samozřejmě máme připravenu štědrovečerní tabuli se spoustou jídla, zdobíme stromeček, rozbalujeme dárky, díváme se na televizi, chodíme do lesa za zvířátky, zamíříme na návštěvu do domovinky nebo zavítáme na vánoční koncert v ostrožském kostele. Jsou to prostě Vánoce jako každé jiné, jen je nás o trochu víc," popsala atmosféru Vánoc a konce roku v dětském domově Jana Frühaufová.

Daleko příjemnější prostředí dětem i zaměstnancům v dětských domovech se snaží vytvořit podporovatelé z řad soukromých osob i velkých organizací. Například společnost Lesy ČR zaslala před několika dny do dětských domovů, které si o to požádaly, zdarma vánoční stromky. Ačkoliv v Uherském Ostrohu letos tuto nabídku už nestihli využít, v příštím roce si ji ujít už nenechají. „Chceme pracovníkům sociálních zařízení touto formou poděkovat. Často se obětují a věnují druhým víc, než musí. Starost se sháněním vánočních stromků jim tedy odpadá, a to je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat," vysvětlil tento krok generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád.

Vánoce v kruhu svých nejbližších by přitom dle vyjádření Jany Frühaufové mohlo trávit daleko více dětí, než je tomu nyní. Zájem však musí vzejít v první řadě právě od samotných příbuzných. „Ti bohužel často v uvozovkách řečeno zapomenou, že vůbec nějaké Vánoce jsou. To je totiž spojeno také s dárky, s nějakým jídlem, se setkáváním rodin, a tedy i s vyššími finančními výdaji. Někteří rodiče si takříkajíc odbudou svou povinnost třeba jen krátkou návštěvou dítěte den před Štědrým dnem s tím, že pak už údajně musí trávit čas zase někde jinde. O to je to smutnější, když vidíme, jak dítě bylo moc rádo, že si rodič na něj vůbec vzpomněl a alespoň na chvíli jej navštívil," uzavřela své postřehy ředitelka dětského domova v Uherském Ostrohu.