Dětští čtenáři si tak na začátku prázdnin nemohli půjčit nic, protože oddělení bylo zavřené. Od 17. července knihovna jede alespoň v improvizovaném módu, část dětského oddělení je totiž přestěhovaná do čítárny pro dospělé. Zpět do nových prostor v prvním patře Panského domu se děti zřejmě podívají až za několik měsíců.

Největší potíže nadělalo uzavření prostor vedle čtenářů i pracovníkům. „Lidé se nás ptají, proč nejsme v novém. Jsem ale ráda, že se nám podařilo aspoň část fondu přesunout do dospělého oddělení, a můžeme tak splnit přání našich malých čtenářů,“ nechala se slyšet vedoucí brodské knihovny Věra Lovecká. Dodala, že děti mají k dispozici všechny knihy. Ty, které nejsou v čítárně, jim pracovnice přinese z uzavřených prostor.

Ilustrační foto
Drama v Brodě: muž hrozil policistům nožem, zpacifikovali ho taserem

„O prázdninách, kdy má dětské oddělení otevřeno jen v pondělí, není tento systém až takový problém, horší to bude od září v plném provozu,“ povzdechla si Věra Lovecká, ani ona totiž nepočítá s tím, že by se nové dětské oddělení otevřelo ještě v létě. Rozpačití jsou ze zavření rodiče malých čtenářů.

„Šli jsme s dcerou půjčit nějaké knížky na dovolenou a byla jsem překvapená, že nejdeme na stejné místo jako v červnu. Je to škoda, protože prostory jsou to krásné. Snad se všechno brzy vysvětlí,” řekla Martina Konvalinková z Uherského Brodu.

Kdy se dětské oddělení vrátí do nových proctor, je těžké odhadnout. „Objevilo se tolik nesrovnalostí, problémů a nestandardních postupů, že kolaudace bude určitě záležitostí několika měsíců,” uvedla k situaci mluvčí brodské radnice Elen Sladká.

Výstavba kruhového objezdu na brodském náměstí Svobody omezí pouť. Nejasnosti ve značení matou řidiče
Výstavba kruhového objezdu na náměstí Svobody omezí Růžencovou pouť

Hlavním problémem pro dosažení kolaudace je podle jejích slov skutečnost, že k prostorům neexistuje žádná relevantní dokumentace, na jejímž základě by bylo možné o kolaudaci vůbec požádat. To dokladují zjištění stavebního úřadu.

„V místnosti, kde má být sociální zařízení, je oddělení naučné literatury, dřevěná příčka ohraničuje zádveří a v prostoru knihovny je provedeno dřevěné schodiště s mezipatrem. Nejsou také osazeny požární dveře mezi chodbou a prostorem knihovny a chybí i hydrant,“ píše se v kontrolním protokolu stavebního úřadu. A podle vedení města je problémů ještě více.

Uzavření oddělení je spojené s návrhem na odvolání a následnou rezignaci ředitele Domu kultury v Uherském Brodě Jana Zapletala. Knihovna totiž pod Dům kultury spadá. Ředitele se rozhodlo vedení města odvolat právě kvůli nedostatkům při opravě knihovny.

Zmatky v Uherském Brodě. Letní kino u Ulitého Kafé představitelé města zrušili
Peticí Broďané protestují proti nucenému přesunu letního kina