Na tento jev už redaktoři Slováckého deníku v minulosti upozorňovali, počet případů se ale nijak nesnížil. Právě naopak. Dokládají to i ochránci zákona. „Domnívám se, že ke zlepšení situace nedošlo. O důvodech, proč si mladí lidé ke svým dýchánkům vybírají právě tato místa, mohu jen spekulovat. Patrně berou mobiliář dětských hřišť jako vhodný prostor k posezení, odložení láhve a podobně,“ konstatoval zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Oslovení obyvatelé sídliště Východ jsou v názorech na školní mládež ještě radikálnější. „Například na atrakcích dětského plácku u školy se skupiny mladých lidí objevují pravidelně, a to odpoledne i večer. Tlačí se k sobě na malé ploše zřejmě proto, aby zakryli výhled na alkohol a cigarety, které si tam přinesou,“ tvrdí Radomír Šesták z mařatického sídliště.

Kouřící a popíjející skupiny mladých lidí však nejsou nešvarem pouze sídliště Východ. Před několika dny městští strážníci zastihli trojlístek mladíků, kteří se popíjení alkoholu oddávali na dětském hřišti v největším městském parku ve Smetanových sadech. „Když se k nim blížila naše hlídka, tak jeden z nich rozbil láhev od alkoholu o zem. Nepořádek museli po sobě uklidit, a navíc dostali nejvyšší možnou pokutu za přestupek proti veřejnému pořádku znečištěním veřejného prostranství,“ popsal případ velitel hradišťských strážníků Jaroslav Ježo. Podle něj není nepřípustné jen popíjení alkoholu a kouření v prostorách atrakcí, ale svým chováním nezodpovědná mládež porušuje i provozní řád dětských hřišť.

Jediným účinným „bičem“ na mladé vyznavače venkovních dýchánků je podle odborníků důsledná domácí výchova a represe ze strany policie. „Základ problému je ve výchově. Rodiče by měli vědět, kde se jejich dítě nachází a co provádí. Svůj význam mají i policejní kontroly míst, kde se tito nezletilci schází. Osobně jsem viděl, jak mládež s cigaretami a lahvemi alkoholu bezhlavě prchá z dětského hřiště, ke kterému se blížila policejní hlídka,“ míní psycholog Pavel Durčík.