„O loňském Štědrém dnu bylo v našem dětském oddělení dvanáct dětí. Pokud to ale jejich zdravotní stav dovoluje, snažíme se malé pacienty samozřejmě alespoň na krátkou dobu pustit domů,“ sdělila mluvčí Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Pokud to nejde, rodiče mohou přijít za dětmi i mimo návštěvní hodiny. O Štědrém dni přizpůsobují také stravování. „Pacienti k obědu dostanou rybí filé, bramborou kaši či salát a vánoční cukroví. Skladba jídla je ale samozřejmě uzpůsobena jednotlivým dietám,“ doplnila mluvčí. Už včera přitom v nemocnici potěšili děti zdravotní klauni. „Jejich vystoupení bylo fakt dobré, pobavilo mě,“ řekl dvanáctiletý Lukáš z Brumova-Bylnice.

Podobně postupují i v Uherkohradišťské nemocnici. „O Vánocích míváme u nás kolem pěti až deseti dětí. Předvánoční pobyt se jim snažíme zpříjemnit pomocí dvou besídek,“ informoval mluvčí zařízení Jan Hrdý. Jedna se konala v úterý a další je plánovaná na dnešek.

„Na Štědrý den jsou pro děti také připraveny dárečky a na první svátek vánoční pro ně chystáme divadlo s pohádkou O červené karkulce,“ doplnil. Upozornil také, že tamní dětské oddělení má statut Baby Friendly Hospital, a tak na něm v případě zájmu mohou být děti hospitalizovány společně s některým s rodičů.

Odhadovat, kolik bude muset letos být o Štědrém večeru dětí v Kroměřížské nemocnici, si netroufá její mluvčí Veronika Klímová. „Naší snahou je, aby tady nebyl nikdo. I přesto například vloni trávilo čtyřiadvacátého prosince na dětském oddělení devět dětí,“ uvedla. Pokud malí pacienti v nemocnici musí být, snaží se je potěšit. „Dostávají od personálu hračky, které jsme získali ve sbírkách a od sponzorů. Také nechybí bramborový salát a kapr pro ty, co nemají dietu.“ dodala.

Obdobně se k věci staví i ve vsetínské nemocnici. „U malých pacientů je v průměru doba hospitalizace tři dny, takže zatím nelze příliš odhadnout, kolik jich u nás o svátcích bude. V případě, že je nezbytné, aby dítě zůstalo v nemocnici, je ale vše přizpůsobeno tak, aby sváteční čas mohlo prožít v přítomnosti svých blízkých. Na oddělení je také vánoční výzdoba a nazdobený vánoční stromek,“ podotkla mluvčí zařízení Lenka Plačková.