Teplé a slunečné sobotní odpoledne rozehrálo svou symfonii pro dvě stě dětí u velehradské základní školy. Tam pro ně začal zábavný program s názvem Pokusy a vynálezy. Kluci a holky dostali od pořadatelů malé plastové kyblíčky, s nimiž se vydali plnit úkoly na devíti stanovištích tříkilometrové trasy mezi centrem Velehradu a Archeoskanzenem v Modré, do nichž sbírali sladké odměny, po splnění té či oné úlohy také razítka.

Na žádném z pokusů, které pro ně dospělí připravili, si kluci a holky zuby nevylámali. Uměli si poradit na stanovišti hasičů, v klášterním sklepě při objevování telefonu nebo při setkání s literární postavou soukromého detektiva Sherlocka Holmese a jeho přítele a spolupracovníka doktora Johna Watsona, jejichž podobu na sebe vzaly Martina Plačková z Modré a Ivana Burešová z Velehradu.

V cíli rodinné procházky, v Archeoskanzenu Modrá, čekala na málo unavené děti i jejich rodiče Pohádka do kapsy v podání divadelní společnosti SemTamFór Slavičín. Kluci a holky, kteří absolvovali v parném odpoledni celou trasu, měli možnost se zdarma osvěžit v koupacím biotopu Živá voda, ale také si prohlédnout expozici biocentra. Ti odvážní se nechali vynést balonem tam, kam se dostanou jenom ptáci.