Děti z mateřinek, prvních až třetích tříd měli za úkol namalovat putování věrozvěstů na Moravu nebo nakreslit člověka, o němž vědí, že ho má rád a bude se těšit až se s ním setká. Žáci čtvrtých a pátých tříd základních a uměleckých škol mohli zase malovat, jak si soluňští bratři Cyril a Metoděj přáli, aby byli Slované šťastní, dokázali si odpouštět a konat dobro. Mohli také podle své vzpomínky namalovat někoho, kdo jim odpustil nebo oni odpustili jemu.

Vernisáž dětských obrázků se uskutečnila ve středu vpodvečer ve sklepení Stojanova gymnázia Velehrad. Diplomy nejlepším kreslířům předali olomoucký arcibiskup Jan Graubner s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem Mišákem ve sklepení Stojanova gymnázia, zatímco hodnotné věcné ceny dostali malí kreslíři až večer na pódiu před bazilikou.

Radost z koloběžky neskrývala šestiletá Sárinka Pavlendová z Plzně.

„Po prázdninách půjdu do školy, snad i tam mně půjde kreslení. Nejraději kreslím obyčejnou tužkou, ale malířkou bych být nechtěla. Budu baletkou," svěřila se Sára.

Svůj obrázek ukázal po vyhodnocení soutěže arcibiskupovi Graubnerovi devítiletý Filip Huňka z Modré, který si „vymaloval" počítač. Měl z něj takovou radost, že toho o sobě moc neprozradil.

„Rybáře, a nevím jestli to byl Cyril nebo Metoděj, nebo je to můj tatínek, který minulý týden vyhrál noční rybářské závody, jsem namaloval ve škole pod dohledem paní učitelky Kateřiny Horákové," utrousil Filip Huňka.