Úderem 14. hodiny se začalo na jeho ploše kreativní zápolení dětí s barevnými křídami, ve stejném čase byl na rynku před restaurací U Páva zahájen již 17. ročník dětské kuličkiády.

Cvrnkání kuliček patří v Buchlovicích mezi sporty, které tam mají dlouholetou tradici. Na výsluní jsou v městyse nejen u mládeže starší patnácti let, ale i u dětí předškolního a školního věku.

A tak se v pondělí proměnil koberec o rozměrech 12krát čtyři metry, v němž byl vystřižený stejně velký otvor, který byl shodný s důlkem v jedné z betonových dlaždic pokrývající malou část náměstí proměnil v pomyslné bitevní pole.

„Na něm rekordní počet devětapadesáti dětí, nejvíce v dosavadní historii kuličkiády, kterou uspořádal Spolek rodičů při Základní a mateřské škole Buchlovice s kulturní komisí městyse, zápolilo ve vyřazovacích kolech a finálovém kole v cvrnkání barevných kuliček do důlku,“ poodhalila zákulisí kuličkového turnaje jeho moderátorka Hana Houdková.

Bez okolků prozradila jména kuličkářů, Štěpána Kutálka, Maxe Hnátíka, Štěpána Klabačku, Lukáše Červenku a jedné kuličkářky, Elišky Kovaříkové, kteří stanuli na stupních vítězů a od pořadatelů převzali věcné ceny.

I kdy bolí klouby, rád si zahraje

„Kuličkiáda mi vždycky připomene dobu, kdy jsme jako malí kluci cvrnkávali kuličky do důlku, vytvořeného patní části nohy, ale pouze na plochách bez trávy. V mých dvaasedmdesáti letech to neustálé přidřepování jde dost těžko a bolí mě při tom klouby i kolena. Ale rád si se svými vnoučaty kuličky zahraji,“ řekl usmívající se dědeček jednoho soutěžícího kuličkáře.

Po dvou hodinách malování barevnými křídami na buchlovickém náměstí Svobody na něm vznikla malá i větší umělecká dílka. Malí umělci vytvořili v centru městyse úžasný obrázkový koberec s různými motivy kreseb.

Porota, která dětská dílka hodnotila, přiřkla prvenství Elen Dufkové a Terezii Běhávkové, druhé místo Denise Juráčkové a Lucii Ondřískové a třetí Lídě Budařové. Cenu diváků si odnesla dvojice Filip Kadeřábek s Šimonem Kučíkem, Cena poroty zamířila k Marušce a Ondrovi Kropáčovým.

Dětská kuličkiáda a malování barevnými křídami na dlažbu buchlovického náměstí byly součástí akce Týdne pro rodinu, který v městyse vyvrcholí o druhé květnové neděli Zpíváním od srdíčka pro maminky, a to v sále restaurace U Páva.