Zlínská pediatrička Miluše Bačová má patnáctiletého pacienta, který váží více než sto kilogramů. Každé dva roky na preventivní prohlídce u něj zjistí, že zase o patnáct až dvacet kilogramů přibral.

„Snažím se přesvědčit jeho maminku, že je to nebezpečné. Takto obézní člověk může klidně dostat v osmnácti infarkt nebo zástavu dechu,“ objasnila dětská lékařka.
Osm z deseti dětí má nadváhu

Dodala, že kromě toho mu hrozí i problémy s klouby, srdcem či absolutní ztráta sebevědomí. „A to není zdaleka jediný. Na prohlídkách pozoruji, že osm z desíti dětí má nadváhu,“ podotkla. Na negativní trend upozornila i pediatrička Lenka Kracíková ze Zlína.

„Ordinuji přes dvacet let a obézních je pořád čím dál tím více,“ sdělila. Stejně jako její kolegyně dává vinu televizi, počítačům a fastfoodům. „Děti mají žalostně málo pohybu a cpou se sladkostmi,“ dodala.

Pětiletý Honza Janalík ze Zlína má osmadvacet kilogramů, ale jeho matce silný nepřijde. „Je pravda, že je pevnější, ale když má hlad, nedokážu mu odepřít,“ řekla.
Děti se velmi špatně stravují

Příležitost si koupit třeba čokoládovou tyčinku je totiž velmi jednoduchá. Nabízí je v automatech na chodbách či bufetech řada základních škol.

„To je katastrofa. Ještě tak děti ve špatném stravování podporují,“ domnívá se zlínská odbornice na výživu Jana Cachová. Zástupce ředitele základní školy ve Štípě Robert Dlesk však míní, že když si děti nekoupí sladkost ve škole, koupí si ji v nedalekém stánku nebo obchodě.

Ředitel Základní školy Komenského 78 ve Zlíně Malenovicích Pavel Nedbal měl prý snahu strukturu jídelního automatu změnit, ale většina rodičů nesouhlasila. „Pro makrobiotické tyčinky bylo jen pár jedinců,“ řekl.

A v důsledku toho se situace podle zlínského obezitologa Robina Urbánka jednoznačně zhoršuje. „Za posledních pět let jsem zaznamenal čtyřiceti až šedesáti procentní nárůst počtu pacientů v ordinaci,“ odhadl.

Kompletní článek naleznete pouze v tištěném vydání Zlínského deníku nebo v internetových novinách E-paperu.