„V minulých letech jsme na Salaši pořádali klasický branný běh, při němž nechyběla, střelba ze vzduchovky, poznávání přírodnin nebo otázky ze zdravovědy. Pak se ale branný běh z kalendářních akcí jaksi vytratil," povzdechl si Tomáš.

Beznaději, že by se podobný překážkový běh nemohl na Salaš vrátit, ale nepropadl, zvláště když je v současné době i v České republice v kurzu jeden z nejpopulárnějších překážkových závodů na světě, který byl založený na počest řecké Sparty. Ten nese název Spartan Race. Pro Tomáše se stal inspirací k tomu, aby inicioval uspořádání nultého ročníku překážkového běhu okolo Salaše. Pod svá křídla si vzal sportovní akci Klub přátel Salaše.

Závodů se mohli zúčastnit běžci ve věku od nejútlejšího dětského věku až po ten pozdní seniorský. Sedmiletí závodníci se vydali na okruh dlouhý 720 metrů, dvoukilometrovou dráhu absolvovali kluci a holky ve věku od 8 do 11 let, zatímco pro děti do 15 let připravili pořadatelé kolečko kolem vesnice o délce 3, 5 km. Dvě kategorie běžců, a to ve věku 16 až 19 let a 20 let a starší čekal pět a půl kilometru dlouhý okruh kolem Salaše.

Skoro padesátka závodníků a závodnic

„Na trati čekalo na závodníky několik překážek. Podlézání vymezovacích stuh, přenášení pytle naplněného pískem, ale i polena na určenou vzdálenost, válení pneumatik či paměťový test," vypočítával Tomáš, strůjce závodu a stavitel tratí.

Na startovní čáře běhu kolem Salaše stanulo 49 závodníků a také proběhli cílem. Všichni se shodli na tom, že mají ze sportovní akce dobrý pocit, ale také radost z toho, že udělali něco pro své zdraví. Netajili se tím, že příští rok, pokud se 1. ročník běhu kolem Salaše uskuteční, se postaví na jeho start znovu.

A kdo stanul na nejvyšším stupínku pro vítěze? V kategorii do sedmi let Karolínka Hrobařová a Vojtík Mašlan. V kategorii do 11 let byli nejlepší Vendulka Točková a Šimon Mergental, v kategorii do 15 let Anička Malinová a Vojtík Velgo. Kategorii do 19 let vyhrál Jiří Loucký a Romana Mikelová. Na extrémně náročné trati 5,5 kilometru, věková kategorie nad dvacet let, byli nejlepší Adéla Magdálková a Tomáš Daněk.