„Začali se ve velké míře šířit plísně a houbovité choroby,“ popsal zástupce společnosti Ostrožsko, který si nepřál být jmenovaný. Nasáklá půda znemožňuje přístup techniky do pole a tudíž není možné provést postřik. Plísně postihují nejčastěji zeleninu, zejména okurky a cibuli. Naopak jedinou plodinou, které svědčí voda i extrémní teplo, je podle zemědělců kukuřice.

„V současné době sklízíme hrách a siláže. Těžké kombajny se vlivem častých dešťů boří do země, což nám způsobuje problémy,“ vysvětlil předseda zemědělského družstva Dolňácko Jaromír Šácha. Podle předběžných odhadů by vodou nasáklá půda měla sklizeň oddálit nepatrně nebo vůbec, za to se negativně podepíše na kvalitě plodin. Kvalitu zrna, které teprve dozrává, by současné počasí ovlivnit nemělo.

V Babicích zaznamenali také kroupy, i když v nepatrném množství. „Doufáme, že další vytrvalé deště nebo silné krupobití nepřijdou,“ vyjádřil své obavy ředitel zemědělského družstva Pomoraví Vladimír Bečička.

V tom jsou se zemědělci zajedno také vinaři. Réva potřebuje sluníčko, nadbytečné množství vody hroznům neprospívá a praskají. „Když hodně prší, dochází k silnému růstu révy a zastínění hroznů,“ zmínil předseda vinařské komise při územní radě ČS svazu zahrádkářů v Uherském Hradišti František Jakubík. Vinnou révu je nyní potřeba ošetřit proti napadení šedou plísní. Výhodu vidí však v tom, že rozšíření plísně Peromospory nehrozí.

Irena Trojková