Podle posledních předpovědí by mohlo denně, až do pátku, spadnout 30 až 60 milimetrů vody na metr krychlový, což může mít za následek zvednutí hladin řek. Po nedávných dešťových přívalech, které způsobily převážně ve střední a severní části Moravy povodně, je země stále nasáklá vodou i na Slovácku, a nelze proto počítat s tím, že půda pojme větší množství srážek. „Na zahradě mám stále rozlehlý rybník. Nevysušily ho ani slunečné dny minulého týdne. Pod vodou zůstal i záhon se zeleninou. S úrodou se mohu pro letošek asi rozloučit,“ poznamenal Radek Novotný z Uherského Hradiště.

Odborníci ale zprávy o opětovném nebezpečí záplav mírní. Na Uherskohradišťsku by měly dešťové úhrny v nejbližších dnech představovat zhruba 20 až 30 milimetrů. Řeka Morava může podle jejich soudu vystoupit na první povodňový stupeň.

„Nebezpečí povodní ale podle mého názoru, v souvislosti s dešti v následujících dnech, nehrozí,“ vysvětlil hydrolog a člen hradišťského krizového štábu Jiří Barouš. Jeho kolegové z krizového štábu a vedení města ale nic neponechávají náhodě. Pro jistotu připravili tři tisíce pytlů s pískem, které mají v případě potřeby ochránit nejohroženější části města.

„Tato situace zatím nehrozí. Pokud by došlo ke zvednutí hladiny řeky Moravy, sejde se povodňová komise, která rozdělí úkoly. Nejohroženější částí Uherského Hradiště je v případě povodní městská část Rybárny. Zprávy o přívalových vlnách ale dostáváme vždy s předstihem, proto máme a budeme mít i nadále situaci pod kontrolou,“ podotkla mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.

Jedním z obyvatel Rybáren je i André Vícha. Tomu při nedávném zvednutí hladiny Moravy voda částečně vyplavila sklep. „Stálo tam asi deset centimetrů vody. Žádné větší škody jsme ale neutrpěli. Z aktuálních předpovědí počasí strach nemám. Věřím, že se situace podobná té nedávno minulé nebude opakovat,“ doufá Vícha.