V dnešní době řada lidí vědí o adventu jenom to, že jsou to čtyři týdny před Vánoci, čas shánění dárků, jídla, pečení cukroví a mnohdy nic víc.

„Název je odvozen od latinského slova adventus čili příchod. Je to jakési období usebrání se a období příprav na Vánoce. Kromě příkazů zdrženlivosti a široké škály zákazů je advent doprovázen celou řadou církevních a lidových obřadů a zvyků, jejichž symbolika je vzájemně provázána,“ přiblížil čas adventu, čtyř neděl do Vánoc, ředitel společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Které tradice a zvyklosti si lidé ve zmíněném čase uchovali, proč je stále dodržují, jak advent trávili naši předci a jak jej tráví dnes, dostali návštěvníci Parku Rochus odpověď v sobotu, v den svátku Ondřeje, ale také o první adventní neděli, a to v programu Adventní čas, už je tady zas.

Děti i dospělí se na Rochusu setkali tváří v tvář s nadpozemskými bytostmi, které malé klučiny a holčičky buď postrašily, nebo obdarovaly. K těm laskavým patřil bělovlasý světec Mikuláš s andělem, k těm velmi originálním příslušel čert, který vyhrožoval, že nehodné děti sebere do pytle a odnese si je do pekla.

„Nevzal jsem s sebou žádné dítě. Kdo z rodičů chce, ať si děti postraší doma, já je tak moc strašit nechtěl,“ řekl rohatý pekelník alias Vojtěch Hanák ze Starého Města. Martin Vencel v roli Mikuláše se na něj usmál a pohladil ho po černé tváři. 

Děsivé scény nečekaly návštěvníky ani při setkání s bíle oděnými a pomoučenými Luckami, Denisou Chvilíčkovou a Terezií Miklíkovou z folklorního souboru Cifra. K Luciím patří známé pořekadlo „Lucie – noci upije, ale dne nepřidá“.

V den jejího svátku platil kdysi přísný zákaz předení a draní peří. Obchůzkové Lucky ale o víkendu nekontrolovaly ve staveních muzea, zda v nich snad nějaká žena nepřede nebo nedere peří. V klidu tedy mohl v sobotu drát peří Babský sběr Staroměšťanek aj přespolanek.

V průběhu víkendu vyhrávaly na Rochusu cimbálovky Lintava, Jana Minkse a Čarapa, o zábavu návštěvníků se staraly ženské sbory Děvčice z Háječku a Nedakoňské srnky, přadlena Kateřina Dvořáková z Mařatic, tkadlena Jitka Šviřáková ze Zlína, soustružníci Jan František Pekař z Velíkové a Marek Gorec. Na své si v kreativní dílničce přišly i děti.