Z mladých tanečníků se tak nikdo letos neodvážil převzít od starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy právo, kterým v Sadech tradičně začíná hodové veselí.

Přestože o půl páté odpoledne v sobotu 3. září chyběl před radnicí nový pár stárků, neopomněl Stanislav Blaha předat právo jednomu ze čtyř náhradníků. Na budoucí rok však musela chasa slíbit, že noví stárci budou.

„Chodím se dívat jenom sem tam na hody a jsem rád, že přes absenci nových stárků se vše včetně předání práva od starosty koná jako normálně. Faktem ale je, že jsem spíše zastáncem hod dodržovaných co nejtradičněji, takže mě letos i přes velkou snahu všech zúčastněných přijdou trochu smutné. Snad se příště mezi mladými stárci najdou," doufal přihlížející Ivo Podškubka z Vések.

Přítomnost čtveřice párů v čele průvodu vysvětlovala za pořadatelský Klub Derfla Radka Bečicová.

„Bohužel máme v chase hodně mladých dvojic, z nichž si letos nikdo netroufl převzít stárkovskou úlohu, takže jsme se dohodli na tom, že právo převezmou čtyři stárkovské páry z minulých tří let. Už dnes nicméně máme spoustu zájemců o toto místo na příští rok, takže se o budoucnost bát nemusíme," poznamenala.

Konkrétně na straně stárek se tento rok objevily Barbora Malinová, Kateřina Sedlářová, Monika Vavřiníková a Tereza Voltemarová. Druhy jim přitom dělali Martin Směták, Robin Kolařík, Daniel Hubík a Lukáš Paška. Téměř dvacet tanečních párů v chase si tak při předávání práva vyslechlo slova Stanislava Blahy.

„Vítám vás jménem radnice a děkuju za pozvání k muzice. Hody sú už nachystané, tak ať teda budú, ale nesmíte sa bit a dělat ostudu. Musíte mně ale slíbit, že až rok se s rokem sejde, tak tu v Derfli pravé hody se stárků aj stárkem budú a estli ne, tak sem přivalíte čtyři pěkné kousky piva sudů," pronesl při předávání práva.

Dále už hody pokračovaly tradiční hodovou zábavou v sobotu od osmé hodiny večerní, kde k poslechu návštěvníkům zahrála CM Kunovjan a DH Blatnička.

V neděli po mši svaté se ještě naposledy chasa vydala dědinou při vození imitace berana, který byl náhradou za živého, kterého se kvůli zákonům a ochráncům zvířat netroufli na vůz posadit. V neděli večer zakončili hodové veselí v doprovodu cimbálu.