„Naším hlavním cílem je ekologická výchova nové generace. A proč se u toho nepobavit, že? Přichystali jsme nejen spoustu ekologického poučení, ale především hromadu další zábavy,“ uvedla za REC Group, pořadatele akce, Martina Jurčová.

Nápad vybudovat netradiční zoo vznikl v hlavě jejího zakladatele a ředitele společnosti Bronislava Janečka před více než třinácti lety na dovolené v Tunisu. „Viděl jsem tam podobné kousky. Řekl jsem si: máš odpadovou firmu, tak proč odpad nevyužít takto?“ prozradil.

Jaro v přírodní rezervaci Kanada a na Velehradě.
FOTO: Krása. Na Velehradě i v přírodní rezervaci Kanada to hýří květy

Na Kovozoo, která je v České republice unikátem, je náležitě pyšný. „Chlubíme se každým exponátem, protože každý kousek vzniká za neuvěřitelných podmínek. Dnes jich máme již přes čtyři stovky. Všichni lidé, kteří tady něco dělají, jsou výjimeční. Zvířata vyrábí bez nároku na odměnu, ve svém volném čase. To chce od nich obrovské nasazení a píli,“ ocenil Bronislav Janeček.

„Všechny výtvory vznikají v kovoporodnici. Tam odpad dostává novou šanci na život a mění se v něco, co dělá lidem radost,“ připomněla Martina Jurčová. Zdrojem materiálu je sběrna odpadu, která na Kovozoo navazuje. „Hodně vykupujeme, ale také nám sem lidé toho mnoho přinesou. Je nám líto to zlikvidovat. Místo toho dáváme odpadu novou šanci,“ usmála se Jurčová.