Rekonstruované zámecké nádvoří s fontánou ze zaplnilo stovkami lidí, kteří mezi sebou přivítali představitele veřejného a politického života České republiky, velvyslance Itálie, Albánie a Izraele, ale také občany Itálie.

„Zatímco Den vzniku Italské republiky se letos v Praze uskutečnil už podesáté, ale jen pro velvyslance, politiky a některé italské občany, na zámku v Ořechově je jeho premiéra určena široké veřejnosti," nechal se slyšet Alessandro Alagia, majitel zámku a předseda Italsko – moravské kulturní a historické asociace. Alagia je přesvědčen o tom, že oslavy vzniku Itálie budou pokračovat právě díky zmíněné společnosti, Italského kulturního institutu v Praze a italského velvyslanectví i v příštích letech.

Bohatý kulturní program odstartovalo bezmála čtyřicet italských vlajkonošů, bubeníků a trubačů Sbandieratori di Sant´elpidio A mare. Ti nejenže rozpumpovali svým příchodem krev v žilách občanů, kteří je vítali bouřlivým potleskem před zámkem, ale v jeho nádvoří
dostali svým vystoupením do varu stovky lidí. Publikum se zvedlo ze židlí a tleskalo vestoje, když se s ním skupina italských vlajkonošů loučila.

„Bylo to opravdu velmi příjemné překvapení. Ať je jejich choreograf, nám neznámý, kdokoli, je to prostě génius," řekl s nadšením Paola Sabbatini z Italského kulturního institutu v Praze. „Skupina vlajkonošů a bubeníků se svým vystoupením prezentovala na Dni Italské republiky v Praze, 1. června ve Zlíně, ale velkolepě právě u nás v Ořechově," pochvaloval si hlavní organizátor akce a osobní asistent Alessandra Alagia Jakub Grabec.

Moderátor pořadu David Pavlíček přišel na pódium v doprovodu modelek, které představily šaty přední české módní návrhářky Marie Zelené. Šaty v barvách italské vlajky se speciální korunkou na hlavě prezentovala tvář značky módní návrhářky její dcera Martina Hrnčířová, zatímco šaty v českých národních barvách představila Irena Koudelná.

„Protože dnes vzdávají na ořechovském zámku, který je na italsko-české půdě, hold vzniku Itálie, připravila jsem na přehlídku v barvách vlajek obou zemí dvoje šaty tak, aby korespondovaly se zákonem," svěřila se Marie Zelená.

Dalších dobrot si užili návštěvníci oslav s dechovou hudbou Fryštácká Javořina, s ženským sborem Drmolice z Polešovic, členy tanečního oboru ZUŠ Zlín, cimbálovou muzikou Linda, Chasou a Děcky z Ořechova, ale i se skupinou historického šermu Berendal.

V budově zámku byla k vidění výstava velkoformátových fotografií Jadrana Šetlíka. „V ořechovském zámku vystavuji fotografie už podruhé. K Moravě mám velmi vřelý vztah. Jednak mám ženu z moravského Přerova a navíc obdivuji naturel a charisma, které Moravané mají," vyznal se z lásky k Moravě šedesátiletý Jadran Šetlík, rodák z italského Terstu a umělecký fotograf.

ITALSKO – MORAVSKÁ KULTURNÍ A HISTORICKÁ ASOCIACE

Založena byla dne 30.listopadu 2011 na zámku v Ořechově za účasti italského velvyslance J.E. Pasquale D´Avino. Jejím předsedou je majitel zámku Ořechov Alessandro Alagia. Cílem asociace je šířit kulturní a historickou osvětu jižní Moravy, podpořit turistický ruch a vytvořit zázemí k vzájemnému poznávání se obou zemí i mimo Prahu.