Vinařská slavnost měla i letos charitativní rozměr. Odpoledne totiž vyvrcholilo dobročinnou aukcí šampionů a vzácných vzorků. „Fajnšmekři“ vydražili lahve za 17 tisíc korun. Získané peníze pomohou čtrnáctiletému Adamovi ze Starého Města pořídit si invalidní vozík. Chlapec se totiž narodil s dětskou mozkovou obrnou a není schopen samostatného pohybu. Z výtěžku aukce uhradí Adamovi rodiče doplňky, které neproplácí pojišťovna, chlapci však značně usnadní život.

„Nejvíce peněz dražitelé zaplatili za kolekci šesti lahví vín, které dostaly ocenění v Salónu vín," upřesnil spolupořadatel aukce Jiří Raštica.

Na Dni vína se objevila i vzácná odrůda pojmenovaná Agni. Vznikla zkřížením André a Irsai Oliver. Vyšlechtili ji ve Velkých Pavlovicích. „Pro Agni je typická výrazně muškátová vůně a vysoká cukernatost. Na Slovácku se ale pěstuje výjimečně,“ popsal vinař Karel Blahynka.

Celkově mohli návštěvníci okoštovat osm odrůd, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonay, Pálava, Děvín, Rulandské modré, André a Agni. „Funguje tu čtyřletý cyklus, ve kterém se střídají vždy určité typy vín. Letos se jedná o rulandská, která budou moct soutěžit zase až za čtyři roky. Ta se střídají s ryzlinky, veltlínskými víny a příště zase s odrůdami okolo Müllera Thurgau,“ vysvětlil organizátor akce Pavel Dvořan.

Zcela samostatnou kategorií se stala sladká vína. O titul se zde utkaly vzorky, které mají cukernatost výběr z bobulí a vyšší. Šampionem sladkých vín se stala Pálava 2009 výběr z bobulí firmy Znovín Znojmo. „Je to úžasná, slaďoučká chuť. Taky mi moc chutnaly vzorky B59 a B67, jsou to rulandy ve výběru z cibéb. Jen je dáte na jazyk a cítíte tu úžasně medovou chuť, nádhera,“ prohlásila Gábina Malá a poslouchala přitom vyhrávající cimbálovou muziku Rubáš.

Den vína začal už tradičně literárně recesistickou konferencí tentokráte na téma Víno a zázraky. Se svými příspěvky v buchlovickém hotelu vystoupili literáti, filozofové, akademičtí pracovníci, novináři ale i dvojice farářů. Chybět nemohl ani nejznámější protagonista a letos i jubilant Jaroslav Kovanda, kterému všichni hromadně popřáli k sedmdesátinám. Zpěvem literární setkání prokládali krojovaní chlapi z Folklorního studia Buchlovice. „Letošní téma je opravdu zdařilé. Je to vidět i na těch příspěvcích. Opravdu jsme se bavili,“ uvedl Dvořan.