Ten je symbolickou připomínkou konce 1. světové války, která skončila před sto lety, kdy 11. listopadu 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport   severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války.

„Věřím, že vy studenti našeho gymnázia se nikdy nebudete stydět za to, že jste vlastenci, že nikdy nebudete toto slovo brát jako planou frázi a vždy budete hrdí na to, že jste odsud z Čech a Moravy a také, že jste studenty našeho gymnázia, a že budete ctít památku těch, kteří pro naši vlast něco v životě dokázali,“ řekla profesorka Miroslava Poláková z hradišťského gymnázia, která se pietního aktu účastnila spolu s ředitelem gymnázia Zdeňkem Botkem a s gymnazisty druhého ročníku.

U památníku na Komenského náměstí v Uherském Hradišti promluvili také gymnazista Filip Mráček, předseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jan Štokman a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Ten upozornil, nakolik je třeba si uvědomit, že Češi umírali na obou stranách fronty, nejen jako legionáři, ale také jako ti, kteří museli narukovat do rakouskouherské armády.

„Chtěl bych zdůraznit, že lidé kteří bojovali za naši svobodu, často umírali mimo prostor její republiky, a chci říci, že ani oběti, které přinášíme v těchto chvílích, tedy v podobě vojáků, kteří padnou za hranicemi naší země v boji proti terorismu, nejsou o nic menší než oběti v obou světových válkách. Oni tam hájí naši svobodu proto, abychom ten boj o ni nemuseli svádět na našem území,“ řekl uherskohradišťský starosta.

Ašot Arakeljan a jeho tvorba. Ilustrační foto.
Titul Zasloužilý umělec udělil prezident Ašotu Arakeljanovi