Nápad se zrodil v hlavě tamní starostky Jitky Novákové. „Kulturní život v obci se v posledních letech rozvíjí víc než dobře. Já sama se angažuji v místních kulturních akcích už patnáct let. Proto mě napadlo, že by se obec mohla prezentovat umem svých občanů, pamětihodnostmi i zajímavostmi,“ vysvětlila okolnosti vzniku slavnosti první žena obce. Uspořádat Den obce ji napadlo loni při pořádání loňské akce Zpívá celá dědina. „Zájem byl tak velký, že byl jen krůček k tomu uspořádat univerzální prezentaci obce pro široký okruh lidí,“ dodala Jitka Nováková.

Významnou částí programu byla i výstava připomínající první písemnou zmínku o obci. „Za největší unikát této výstavy považuji kopii dokumentu, který pochází z roku 1220. Zapůjčilo nám ho Moravské zemského muzeum,“ připomněla starostka. Organizátoři také připravili pro návštěvníky unikátní dokument, který „sestříhali“ ze starých záznamů, pořízených nadšenci z Popovic a zaznamenali na DVD. Je na něm k vidění například pohřeb historika a sběratele Štěpána Potomáka, výjevy z historických milníků obce i běžného života tamních obyvatel.

František Tureček, který pomáhal připravit část výstavy mapující historii obce, byl s uplynulým víkendem mimořádně spokojený. „Těšil jsem se hlavně na filmový dokument sestříhaný ze starých filmů. Musím přiznat, že obdivuji paní starostku a její energii, kterou dokáže zajistit tak náročné akce, jakou byl i Den obce,“ pochválil první ženu Popovic Tureček.

Ukázku paličkování návštěvníkům předvedla tamní řemeslnice Lenka Dítková. Před očima diváků vytvořila obrázek hvězdy s jablkem. „Tímto způsobem vytváření vzorů se zabývám zhruba šest let a své vědomosti předávám dětem v zájmovém kroužku paličkování,“ podotkla zručná umělkyně.Superlativy nešetřili ani oslovení návštěvníci akce. „Jsem tady poprvé a nestačím se divit, jaký tady mají nový areál. Také program dne obce se mi líbí, každý si z něho vybere to své,“ konstatovala Jana Smatanová z Uherského Brodu.