Od té doby je vystaveno protestním pochodům Podolanů, dožadujících se vypsání nových voleb. V neděli 17. července navíc nespokojení obyvatelé vesnice uspořádali první oficiálně nahlášenou demonstraci, v jejíž čele vystoupili za protestující Podolany Jiří Trávníček, Petra Ondrejková a Luboš Novotný.

K nim se přidali se svým prohlášením starostové okolních obcí a také samotná odvolaná starostka Jana Rýpalová s místostarstkou Jarmilou Kasperovou.

„Hlavním důvodem našeho odvolání byly chybné postupy při administraci dotací. Na policii byla nahlášena naše akce opravy duchovního a relaxačního areálu, kterou následně začali policisté vyšetřovat. Všechny materiály a podklady jsme státnímu zastupitelstvu poskytli a dosud nikdo žádné nedostatky ve financování akce nezjistil," pronesla k rozvášněnému davu na demonstraci bývalá starostka Jana Rýpalová.

Podle jejích slov se i další důvody jejich odvolání nezakládaly na pravdivých informacích.

„Netransparentní nakládání s obecním majetkem? Vždy jsme zastupitelům o všem poskytovali zprávy, navíc vedeme transparentní účet, kde všechny příjmy a výdaje Podolí může kdokoliv dohledat. Nesouhlasím ani s obviněním, že jsme špatně komunikovali se zastupiteli. Povinností starostky není obvolávat členy zastupitelstva, zdali se dostaví na zasedání, přestože i to jsem dělala. Vždy byl podle zákona zveřejněný termín konání zastupitelstva sedm dní dopředu," podotkla Jana Rýpalová k fungování obce v posledních měsících, kdy část zastupitelů neustále posílala omluvenky z jednání, čímž znemožňovala rozhodnout o klíčových usneseních obce.

Podporu odvolaným představitelkám Podolí přišli na demonstraci vyjádřit také starostové z okolních obcí. Konkrétně se jednalo o starostu Drslavic Rostislava Mihela, Veletin Tomáše Trtka a starostku Popovic Jitku Novákovou.

„Přijel jsem jako jeden z vás, jako člověk, který je situací pobouřen a velmi ho trápí. Pro mě je paní Rýpalová stále starostkou Podolí a paní Kasperová místostarostkou. Ctím presumpci neviny a podle mě není možné, aby pouze na základě domněnek byli starostové odvoláváni," řekl přihlížejícímu davu Rostislav Mihel.

Mimo tradiční účastníky protestních pochodů a demonstrací se však na nedělní shromáždění dostavili také lidé z blízkého okolí. Svoji podporu starostce tak přišel vyjádřit i Tomáš Lyko z Popovic.

„Dostavil jsem se protože znám z Podolí spoustu lidí a přišlo mi až neuvěřitelné, jak někteří zastupitelé dokáží ztratit soudnost. Být na jejich místě, nemohl bych vyjít ani z domu," konstatoval.

Na demonstraci se opět nedostalo na názory současného vedení, které se buď nedostavilo, nebo nebylo pozváno.

„Nikdo mi nic neřekl, takže jsem nepřišel. I tak chci zdůraznit, že jsem již dvakrát předstoupil před protestující dav a nikdo se mnou nechtěl mluvit. Rádi se s obyvateli setkáme, ale stále není jasné, kdo je organizátorem, kdo za ně může mluvit," nechápal současný místostarosta Miroslav Křižka.

Nejhlučnějším požadavkem shromáždění je přitom vypsání předčasných voleb, v nichž se má ukázat, na čí straně jsou voliči Podolí.

„Pro vyhlášení nových voleb zatím není důvod. Mohli bychom se totiž setkat s tím, že pokud by volby nedopadly podle představ občanů, kteří protestují, požadovali by volby další a další. Nebo by se mohla najít jiná skupinka nespokojených občanů s výsledky nových voleb, a požadavek na další volby bychom tu měli zase," odmítl vyslyšet hlučné davy starosta Podolí Jaromír Hastík.

Celkově má Podolí devět zastupitelů. V obecních volbách roku 2014 vyhrálo Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) „Alternativa pro Podolí" s lídrem Janou Rýpalovou před ČSSD s jedničkou Jaromírem Hastíkem a jako poslední skončili SNK „Život v Podolí 2014" v čele s bývalým starostou Miroslavem Křižkou. Alternativa pro Podolí tak získala čtyři mandáty, ČSSD tři zastupitele a Život v Podolí dva. Těsně po volbách vznikla koalice mezi Alternativou pro Podolí a ČSSD s koaliční většinou sedmi z devíti hlasů. Vše se začalo měnit při sporu o pozemky v chráněné oblasti Hluboček, které chtěla odkoupit zastupitelka za Život v Podolí Eva Doukoupilová. Od dubnového zastupitelstva letošního roku, kdy se schválil prodej osmadvaceti metrů Evě Dokoupilové v poměru hlasů šest ku tří (proti byla Jana Rýpalová, Jarmila Kasperová a Pavel Podškubka) přestalo mít vedení obce podporu ČSSD. Na červencovém zastupitelstvu pak byla starostka s místostarostkou odvolána v křehkém poměru hlasů pět ku čtyřem.