„Jejich úkolem bylo posoudit 656 vzorků bílých, 297 červených a čtyřicet rosé vín od 358 vystavovatelů, převážně z vinorodých oblastí Slovácka. V každé čtyřčlenné komisi byl jeden mladý degustátor, který v hodnocení vín získává zkušenosti pod vedením těch ostřílených," uvedl Libor Vranka, předseda základní organizace Českého svazu zahrádkářů v Boršicích, která o Neděli velikonoční uspořádá 48 ročník výstavy vín. Co do počtu vzorků největší nejen na Slovácku, ale i ve Zlínském kraji.

Vranka neskrýval radost z toho, že oproti loňskému ročníku velikonoční výstavy bude na té letošní o dvacet vzorků víc. „Bude to největší vinařská slavnost v regionu, ale také oslava trpělivé práce vinařů ve vinohradech i ve vinných sklepích. Naše výstavy vín si získaly u milovníků vinného moku ve Zlínském kraji dobrou pověst a ročně na ně zavítá kolem sedmi stovek lidí," řekl s nadšením Vranka.

„Degustace byla v Boršicích standardně velice dobře připravená, ostatně jako vždycky. Za to patří pořadatelům velký dík. Opět se jim podařilo sehnat velké množství vinných vzorků. Některé z nich už přešly přes několik degustací," neodpustil si pochvalnou poznámku na adresu pořadatelů Josef Bičan z Traplic, garant boršické výstavy. Netajil se tím, že letos je už na dvacáté degustaci. Kolik jich ale absolvoval za víc než třicet let, co se hodnocení vín v Česku a v zahraničí věnuje, to nedokázal spatra říct.

Při zahájení výstavy, tedy v 10 hodin o neděli velikonoční, vyhlásí pořadatelé pouze šampiony v odrůdách. „Absolutní šampiony už čtyři roky nevyhlašujeme. Návštěvníci koštu se mohou těšit na to, že jim od 13 hodin bude vyhrávat cimbálová muzika Pentla. Protože s vínem se snoubí jídlo, mohou lidé v našem bufetu ochutnat zabijačkové a zvěřinové speciality," láká na nedělní košt vína předseda boršických zahrádkářů.