Je dobře, že jsou starosta a místostarostové uvolnění respektive neuvolnění pro výkon své funkce, nebo není? To byla ústřední otázka pondělního jednání. Týkala se především úloh neuvolněného starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL), místostarosty Jana Hrdého (ODS), který se nově stává neuvolněným, a uvolněného místostarosty Petra Vrány (Nezávislí za rozvoj města).

„Neuvolněný starosta a první místostarosta podle mě představují pro město riziko. Jsou totiž členy bezpečnostní rady města. Oba, coby neuvolnění, mohou být zrovna pryč, a pokud se ve městě přihodí něco vážného, může to znamenat problém. Dávám v tom případě na zváženou, jestli není lepší učinit pana Vránu uvolněným starostou a pana Kunčara a pana Hrdého neuvolněnými místostarosty. Tato varianta by byla nepochybně ve prospěch našeho města," zněl komentář zastupitele Ladislava Kryštofa (ČSSD). Jeho slova poté doplnila kolegyně Jarmila Válková (ČSSD).

„Zaslouží si naše město mít v čele dva neuvolněné funkcionáře, kteří většinu své práce odvádí pro jiného zaměstnavatele, a pro město tedy pracují jen po zbytek svého volného času?," vznesla řečnickou otázku sociálnědemokra­tická zastupitelka. A se svými argumenty se přidal také zástupce ZVUK 12.

„Náš starosta je neuvolněný, má tedy ještě jinou práci. Činnost pro město tedy dělá jako takovou brigádu, vedlejšák. Kdyby starosta dělal zodpovědně svou práci v senátu, což nepochybuji že dělá, nemůže ale už stejně tak zodpovědně vykonávat svou práci pro město. Dvě zaměstnání opravdu nelze dělat na sto procent. Proto musíme zvolit starostu, který je uvolněný," přidal svůj názor za tuto uskupení Petr Bílavčík.

Na vznesené argumenty pak reagovali členové koalice.

„Nesouhlasím s myšlenkou, že náš starosta coby neuvolněný nepracuje pro město zodpovědně. Naopak je nepochybně užitečné, když je zároveň senátorem," uvedl ve svém proslovu Petr Vrána.

Toho pak doplnil sám starosta Uherského Brodu. „Rozhodně se tady nejedná o žádný podvod na voliče. Už do voleb jsem šel s tím, že v případě zvolení budu působit jakožto neuvolněný. Bylo to tak uvedeno i na letácích. Tuto variantu nakonec podpořila i většina z vás. Můžu říci, že své práci se věnuji rozhodně naplno. Díky moderním technologiím se dnes dá opravdu pracovat i na dálku," argumentoval Patrik Kunčar.

Vzhledem k tomu, že současný místostarosta Jan Hrdý se na vlastní žádost do budoucna stává neuvolněným, přišlo na řadu hlasování o záležitosti, kterou navrhla koalice. Město by mělo získat nového, třetího a zároveň uvolněného místostarostu. Tím by se měl stát David Surý (KDU-ČSL).

Tuto variantu vzápětí schválilo hlasování zastupitelstva v poměru 14 proti 12 z celkového počtu 26 přítomných zastupitelů. David Surý se tak stal třetím místostarostou Uherského Brodu.

Na starosti bude mít například agendy cestovního ruchu či sportu. Pravděpodobně v reakci na skutečnost, že nebyly přijaty jejich výše zmíněné argumenty, všichni zástupci opozice se bezprostředně po tomto hlasování zvedli ze svých míst a opustili jednací sál. Nebyli tak přítomni ani následnému hlasování o volbě nového předsedy kontrolního výboru.

Z tohoto postu byl v prosinci odvolán právě Ladislav Kryštof. Dle informací na webových stránkách města Uherský Brod, vedení radnice v posledních dnech oslovilo opoziční strany s návrhem na nominaci nového předsedy. Nicméně žádná ze stran této možnosti nevyužila. Pouze ČSSD, která navrhla opět Ladislava Kryštofa.

Tato varianta však na pondělním zasedání zastupitelstva neprošla. Postavilo se proti ní všech 14 přítomných zastupitelů vládnoucí koalice. Jejich kolegové z opozice v tu chvíli po opuštění sálu stále ještě nebyli na svých místech.

Nicméně vzhledem k tomu, že kontrolní výbor přece jen musí fungovat, přítomných 14 koaličních zastupitelů na tento post prozatím zvolilo Štěpána Janíka, s tím že v nejbližší době budou opět opoziční strany osloveny k podání svých nových nominací. 

Zastupitelé v Uherském Brodě v pondělí 22. února hlasovali o novém místostarostovi města.

Související Uherský Brod bude mít třetího místostarostu