Stěžuje si však, že hradišťský místostarosta Zdeněk Procházka při slavnostním aktu slíbil oceněným odměnu, ale svůj slib doposud nedodržel. Procházka naopak tvrdí, že jde o nedorozumění. „Pan místostarosta Zdeněk Procházka měl proslov, poděkoval dárcům s tím, že si jejich dobrovolnické činnosti velmi váží. A řekl také, že nám město věnuje vstup do aquaparku nebo parkování ve městě zdarma. O prázdninách jsem si na to vzpomněl a informoval jsem se u moderátora slavnostního aktu, pana Mojžíše, jak to vypadá. A dodnes se nic nestalo. Jsem dobrovolný dárce krve a od nikoho nic nechci, ale mrzí mě, když někdo jako přední zástupce města něco slíbí a pak to nedodrží,“ říká Josef Prát.

Jeho slova potvrzuje další dárce krve, Ladislav Vavřík. „Bylo to při předávání ocenění. Pan místostarosta tento slib pronesl, tak jsme se toho chytli, slyšel jsem to na vlastní uši,“ říká 61letý Vavřík z Uherského Brodu. Ani on však netouží po výhodách zdarma. „Jestli něco řeknu, měl bych to splnit, takové mluvení do větru je o ničem. Daruji krev bez nároku na odměny, ale když někdo něco slíbí, měl by si za tím stát. A ne mít krásný proslov při předávání ocenění a pak nic,“ uvádí další dárce krve, který má na svém kontě sto padesát sedm odběrů.

Místostarosta města Zdeněk Procházka vidí celou situaci trochu jinak. „Informace, která vám byla sdělena, je poněkud nepřesná. Na zmíněném předávání plaket v rámci diskuze byl dán z pléna podnět, zda město nepodpoří držitele plaket nějakou formou, tak jako je to v některých jiných městech. Jako příklad byly dány volné vstupenky, v té době ještě do neotevřeného aquaparku, či bezplatné parkování ve městě. Z mé strany bylo přislíbeno, že se tím budu zabývat. Rozhodně nepadl příslib, že tomu tak automaticky bude. Jestli si to dotyčný takto vyložil, došlo k nepochopení mého vyjádření,“ uvádí místostarosta.

Při každém odběru krve dostane dobrovolný dárce od nemocnice občerstvení. V závislosti na tom, ke které zdravotní pojišťovně patří, od ní případně získává vitamíny. „Ve spolupráci s Českým červeným křížem jednou za rok nemocnice vyčlení peníze a oceněným dárcům krve koupí lékárenský balíček vitamínů nebo kosmetiky. Letos jsme dárcům věnovali také publikaci o městě Uherské Hradiště,“ doplňuje informace o odměnách dobrovolníkům tiskový mluvčí nemocnice Jan Karásek.

„Chtěl bych v nadsázce městu a panu Procházkovi poděkovat. Měl by si dávat pozor na to, co říká. To je jediné, co mě štve. Jde zkrátka jen o nedodržení slibu,“ uzavírá Prát.

Průměrně dostane každý Čech během svého života pětkrát krevní transfuzi, a dokonce až čtrnáctkrát lék vyrobený z krve. „Dárcovská krev je pro nemocnici nepostradatelná, je nepředstavitelné, že bychom se nemohli na pomoc dobrovolných dárců spolehnout. A jsme jim samozřejmě velice vděční,“ uvedl zástupce primáře hematologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice René Kamrla.