VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

21.10.2017
SDÍLEJ:

Oblastní spolek Českého červeného kříže ocenil na hradišťské radnici Zlatými kříži I. a II. stupně bezpříspěvkové dárce krve.Foto: Deník / Malušová Blanka

Ve čtvrtek 19. října byla jednou z osob, které obřadní síni Městského úřadu Uherské Hradiště oceňovaly bezpříspěvkové dárce krve. Z rukou Jiřího Sukopa, statutárního náměstka hejtmana Zlínského kraje, převzali čtyři dárci Zlatý kříž I. stupně za 160 odběrů krve a krevní plazmy, dalších devět bylo oceněno Zlatým křížem II. stupně za 120 odběrů.

„Je pro mě velká čest setkat s lidmi, kteří obětují kus sebe sama v podobě krve pro záchranu svých spoluobčanů,“ řekl Jiří Sukop. Jako mladý a zdravý člověk byl také dárcem krve, ale před pár lety se stal i jejím příjemcem.

Zlatý kříž za 160 odběrů krve převzal i Lubomír Remeš (57) z Jankovic. Poprvé nabídl svoji paži k odběru krve před 35 lety se skupinou členů Červeného kříže z Jankovic.

„V současné mám na svém kontě 175 odběrů. Dárkyní krve je i moje manželka a syn,“ nechal se slyšet.

Jemu i dalším dárcům přišel poděkovat i radní Uherského Hradiště František Elfmark, již zmiňovaná Alena Gajdůšková či prezident Českého červeného kříže Karel Jukl, který je rovněž nositelem Zlatého kříže. Ten zdůraznil, že je neustále třeba získávat nové dárce, protože jejich přirozený úbytek převyšuje počet těch nových.

„V naší vlasti je registrováno 257 tisíc dárců krve, ale potřebovali bychom jich 400 tisíc,“ uvedl Marek Jukl.

Ředitelka úřadu Oblastního spolku ČČK Jarmila Ulmanová se nechala slyšet, že lidé na Slovácku berou dárcovství jako součást svého života. Uherskohradišťsko patří podle ní na jedno z předních míst v Česku, co se dárcovství týče.

POZNÁMKA ZDEŇKA SKALIČKY

Dárci krve dávají naději

Krev – kolik různých představ vyvolává v našich myslích jen pouhé vyslovení tohoto slova. Po staletí byla, a dodnes je, ničím nenahraditelnou tekutinou v těle člověka. A kolik jí ve zbytečných válkách po staletí zbytečně zkrápělo a dodnes ještě zkrápí zem.

Z médií se ale téměř denně dozvídáme o haváriích dopravních prostředků, o tom kolik lidí, kteří byli zraněni, potřebovali k záchraně svého života krev. Jen zdravý a obětavý člověk může dát svou krví zraněnému či smrtelně nemocnému člověku naději. Plně jsem si to uvědomoval na setkání dárců krve v obřadní síni Městského úřadu v Uherském Hradišti, když jsem se díval do tváří dárců, kteří přebírali Zlaté kříže I. a II. stupně.

Dárcovství krve je podle nich věc čistě lidská, záležitost kontaktu člověka s člověkem. Peníze zde místo nemají. Dárci dobře vědí, že se asi nikdy nedozví jména těch, jimž dosavadními odběry krve zachránili život. Jejich dar zůstane navždy zakryt rouškou anonymity. Není humánnější myšlenky než darovat krev, přát tak životu, život bránit a za každou cenu zachovat. Vám, dobrovolní dárci krve, patří dík za naději, kterou všem lidem dáváte!

Autor: Zdeněk Skalička

21.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Osmý krojový ples v Babicích okrášlila moravská beseda
25

Osmý krojový ples v Babicích okrášlila moravská beseda

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Nepropásněte! Fotoalba sportovců v pondělním vydání Deníku

Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Deníku! Najdete v něm 13. díl jedinečného projektu Deník nám fandí.  

Ve Slováckém muzeu poodhalili dětem činnost tkalců

V pořadí už osmý magnetek, tentokrát s panáčkem Zvídálkem, jež přede na kolovrátku, úkolníček s názvem Tkalci a tkadleny, záložky do knížek, vlněné střapečky i medvídky, ale i mnoho nových znalostí si v neděli odpoledne odnášely děti z akce s názvem Zvídálkové, vzhůru do muzea!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT