„V příštím týdnu se bude krevní plazma naposledy odebírat na stávajícím pracovišti v budově F v úterý 25. dubna. Ve středu se budeme stěhovat a ve čtvrtek již zahájíme provoz na transfuzní stanici. Sloučení prostor pro dárce krve a plazmy nám přinese ulehčení v organizačním i personálním zajištění,“ prozradil primář hematologicko transfuzního oddělení René Kamrla.

Uherskohradišťská nemocnice rozšíří služby pro onkologické pacienty.
Uherskohradišťská nemocnice rozšíří služby pro onkologické pacienty

Plazma je tekutá složka krve, která je nezbytná pro výrobu léčivých přípravků (tzv. krevních derivátů). Pacientům v Uherskohradišťské nemocnici může pomoci při léčbě krevních chorob i dalších závažných stavů spojených s krvácením.

„Dárcovství plazmy má v naší nemocnici dlouholetou tradici, ročně provedeme více než 5 000 odběrů. Ty se provádějí pomocí přístrojové techniky – separátorů krevních složek, které nám umožňují plazmu oddělit, ostatní části krve jsou poté vraceny zpět do oběhu dárce. Pro odběr jsou vhodní dárci všech krevních skupin,“ dodal primář Kamrla.

Objednat se k odběrům krve i plazmy je možné výhradně prostřednictvím rezervačního systému na webových stránkách nemocnice.