Nemalou zásluhu na tom mají bezpříspěvkoví dárci krve Věra a Jaroslav Sklenkovi z Ořechova, ale také jejich děti Andrea (31), David (29) a Lukáš (23).

Věra a Jaroslav už nepatří mezi nejmladší. Ostatně ani nemohou. Vždyť oba jsou už nositeli zlaté plakety Jana Janského, která se uděluje za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů krve. Devětačtyřicetiletá Věra Sklenková převzala symbol lidské humánnosti na nedávném slavnostním aktivu zlatých dárců krve, její pětapadesátiletý manžel v předvánočním čase loňského roku.

„Na své první bezpříspěvkové dárcovství si dobře pamatuji,“ vzpomíná Sklenka. „Bylo to v roce 1972. Nosil jsem tehdy stejnokroj vojáka základní služby. Roli v tom ale rozhodně nehrály finance. Našel jsem v sobě kus odvahy a stal se čestným dárcem krve,“ vysvětluje Jaroslav projev dobré vůle a darovat svoji rudou tekutinu, probíhající žilami v jeho těle, pro záchranu života jiných.

Pro dárcovství krve získal Jaroslav svoji manželku, dceru i syny. Starší z nich už je nositelem stříbrné Janského plakety, mladší má k ní blízko. „K dárcovství nás manžel nenutil. Sami jsme usoudili, že se na darování krve cítíme. Strach z jehly na transfuzním oddělení jsme při prvním odběru neměli a ani dnes není namístě,“ tvrdí novopečená nositelka zlaté plakety Věra Sklenková.

Její manžel si posteskl, že kvůli dřívějšímu zaměstnavateli, který neměl pro dárcovství krve pochopení, nemohl na transfuzní oddělení docházet. „Teprve po přestěhování z Karviné do Ořechova nastal obrat k lepšímu. Naši zaměstnavatelé plně doceňují význam dárcovství krve a poskytují nám k odběrům nezbytné volno,“ hlásá Sklenka, který nejenže nastavuje svou paži k odběru krve, ale je i dobrým propagátorem vysoce humánní činnosti.
S manželkou Věrou míní, že každý člověk by si měl uvědomit, co je v životě nejdůležitější.

„Je to zdraví. A proto, je-li člověk zdravý, měl by těm druhým, kteří jej nemají, nebo jejichž život visí mnohdy doslova na vlásku, dát to, co právě potřebují, a to je krev,“ shodují se Sklenkovi, v jejichž rodině se dárcovství stalo tradicí. Plně si uvědomují pravdivost hesla – Daruj krev, daruješ život! „Dárcovství chceme zůstat věrní. To je přece samozřejmé! Dokud nám to zdraví dovolí, nebudeme nikdy váhat ani chvilku,“ dodávají Věra s Jaroslavem. Společně už darovali k záchraně ohrožených lidských životů jednačtyřicet litrů krve.