Nikdo z dotyčných navíc ani neví, jak vlastně funguje Sdružení dárců krve, které ji v minulém týdnu zveřejnilo. „Výzvu proti darování krve odmítáme. Doplatili by na ni jedině pacienti. Věřím, že dárci jsou rozumní a k výzvě se nepřipojí,“ řekla primářka transfuzního oddělení Baťovy nemocnice Yvetta Stavařová.

Deník na jejím oddělení včera také zjišťoval názory samotných dárců. „Jednoduše s výzvou nesouhlasím,“ uvedla kupříkladu Marie Holubová. „Je to blbost, krev je potřeba! Naopak jsem zareagoval na žádost k darování krve,“ řekl zase Petr Dušek. Problém poplatků by se měl spíš řešit jinak, to si aspoň myslí Karel Šmadla. „Je fakt, že dárci by měli mít poplatky zdarma a děti taky,“ odvětil na dotaz ohledně výzvy.

V Hradišťské nemocnici nemají problém

Ani v jiných nemocnicích regionu nepředpokládají odliv dárců v souvislosti s uvedeným moratoriem. „Naši dárci patří mezi mimořádně ochotné, předpokládáme, že u nich akce nenalezne odezvu,“ sdělil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. „Na následující odběr se přihlásilo o něco méně dárců, ale výzvu jako důvod nikdo nesdělil. Nekontaktovalo nás ani ono sdružení,“ informovala mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Podle Silvie Babčákové ze zlínského Červeného kříže je moratorium přímo nevhodným druhem protestu, kdy jsou bráni za rukojmí pacienti. Deník oslovil i zmocněnce Sdružení dárců krve Jaroslava Kotrmana. „Máme přes sto tisíc členů a jsou ze všech regionů,“ tvrdí Kotrman. Vysoké číslo, které uvedl, ale nelze potvrdit. Sdružení totiž nemusejí veřejně počet členů vykazovat a zmocněnec odmítl sdělit kontakt na kteréhokoliv dalšího člena.

Nikola Synek