Kriminalistům se podařilo prokázat daňové úniky za více jak 85 milionů korun.

„V souvislosti s trestným činem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství zahájili trestní stíhání 18 fyzických a 5 právnických osob,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Vyšetřování odhalilo, že obvinění mezi lety 2016 a 2019 na území Zlínského kraje a dalších částech České republiky záměrně a vědomě zahrnovali do účetnictví a daňových přiznání svých společností falešné doklady za služby a plnění, která nikdy nebyla poskytnuta. Díky těmto dokladům pak uplatňovali neoprávněný nárok na odpočet DPH.

„Kriminalisté prokázali, že obvinění nejméně od začátku roku 2016 do konce roku 2019 na území Zlínského kraje a dalších místech České republiky zcela úmyslně a vědomě zahrnuli do účetnictví a daňových přiznání k dani z přidané hodnoty svých společností nebo společností, za které ve skutečnosti jednali a ovládali je, účelově vytvořené doklady za formálně poskytnuté plnění nejrůznějšího druhu,“ dodala Kyšnerová.

Tato skupina způsobila škodu více jak 85 milionů korun. Nyní jim za tuto trestnou činnost hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.

Vyšetřování probíhalo ve třech fázích. V předešlých fázích již bylo zahájeno trestní stíhání více než 40 fyzických osob a 20 právnických osob, přičemž způsobená škoda dosáhla přes 60 milionů korun.

Kriminalisté tak završili dlouhodobé a náročné vyšetřování, které vedlo k rozsáhlému odhalení a stíhání pachatelů zapojených do daňových podvodů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zlíňané protestují na náměstí Míru proti výši daně z nemovitostí

Zlíňané protestují na náměstí Míru proti výši daně z nemovitostí; čtvrtek 20. června 2024 | Video: Iva Nedavašková