Poslední datum pro podání daňového přiznání je už v pondělí

Slovácko/ Finanční úřady na Slovácku se řádně připravily na nápor poplatníků. Rozšíření úřední doby a změny dispozic úřadu v Uherském Hradišti zamezily frontám. Informoval o tom ředitel finančního úřadu slovácké metropole Pavel Zámečník. „Posledních čtrnáct dnů je každý den úřední. Máme otevřeno od 8 do 18 hodin. Navíc budeme fungovat i v sobotu 29. března, a to od 8 do 12 hodin,“ uvedl Zámečník.

Stejně rozšířené úřední hodiny zavedli také v Uherském Brodě. „Máme ještě pracoviště v Bojkovicích, kde sice nebudeme mít otevřeno v sobotu 29. března, ale v pondělí 31. března bude možnost odevzdat přiznání od 8 do 18 hodin bez přerušení,“ poznamenala vedoucí vyměřovacího oddělení uherskobrodského finančního úřadu Ludmila Popelková.

Úředníci vyrazili i do okolních obcí

Poslední tři březnové středy vyráželi úředníci také do měst a vesnic v okolí Uherského Hradiště. Lidé mohli daňová přiznání podávat v Uherském Ostrohu, Hluku, Bílovicích, Babicích, Buchlovicích a Polešovicích.

Podle odhadu ředitele uherskohradišťského finančního úřadu svá přiznání ještě v pátek 28. března dopoledne neměla podané asi jedna čtvrtina poplatníků.

Podat přiznání lze kdekoliv v zemi

Možnost podat přiznání elektronickou formou lidé využívají málo. Podle Zámečníka jim vadí, že je podmíněné elektronickým podpisem.

Lidé dokonce nemusí přiznání daně z příjmu podat jen na úřadě, pod který patří, ale na kterémkoliv jiném po celé České republice. Pro samotné úředníky však tato služba znamená práci navíc a také zvýšení nákladů. Musí totiž dotyčného písemně vyrozumět o doručení dokladů na správný úřad.

Jedinou možností, jak si prodloužit termín na podání a zaplacení daně o tři měsíce, je přiznání zadat daňovému poradci. Jejich služby však prodraží přiznání o tisíce korun. „Zájem o naše služby přesto je. Na vině jsou stále se měnící zákony, ve kterých se běžný člověk musí utopit,“ vysvětlil daňový poradce Tomáš Goláň ze Zlína.

Lidé však poradce volí často na základě zkušeností a vzájemné důvěry. „Léta jsem využíval služeb daňového poradce, ale když zemřel, neměl jsem důvod hledat nového a nyní spolupracuji jen s účetní,“ poznamenal majitel uherskohradišťského videostudia František Prachman.