Událost se odehrála v pátek po čtvrté hodině odpolední a pokračovala i v sobotu dopoledne. Do areálu VK Morávia přišla skupina zakládajících členů klubu, kteří se na základě soudního rozhodnutí chtěli domoci vstupu do objektů, které VK vlastní. „Rodina Burešů, která v uplynulých letech klub vedla, ale rozhodnutí soudu ani naše výzvy nereflektovala, a tak nám nezbylo nic jiného, než přijít na trénink a oznámit vedení at se spolu domluvíme nebo ať nám odevzdá klíče od objektu,“ uvedl Milan Šurý, jeden ze zakládajících členů VK Morávia, kteří poukazují na netransparentní chod klubu.

„V roce 2009 mě jako člena výboru nepustili na valnou hromadu. Objekt tehdy střežila soukromá ochranka. Rok nato se už valná hromada konala zřejmě u Burešů v obýváku, nedostali jsme ani pozvánku,“ informoval Šurý. Letos v únoru proto svolal na základě pravomocného rozsudku jako člen výboru zroku 2008 s dalšími zakládajícími členy Morávie mimořádnou valnou hromadu, na které byl zvolen nový předseda klubu Karel Rydlo. „Soud na konci loňského roku uznal práva zakládajících členů účastnit se valných hromad klubu a prohlásil spornou valnou hromadu z roku 2008, že byla v rozporu se stanovami i zákonem,“ vysvětlil Šurý důvody páteční intervence.

Při té se jeho skupina snažila vyměnit zámky u dveří. Přivolaní policisté jí v tom ale zabránili a nakonec objekt zapečetili. „Protože se vleče soudní jednání o tom, kdo je právoplatným provozovatelem klubu, hlídka rozhodla o úředním zapečetění. V pondělí by měl soud vydat nějaké rozhodnutí, až poté bude možné klíče někomu předat,“ sdělil Slováckému deníku uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental s tím, že během konfliktu nedošlo k žádnému fyzickému napadení.

Pokud ale dnes soud nerozhodne, doplatí na konflikt samotní sportovci, kteří kvůli zapečetěným dveřím nebudou moci dále trénovat. „Čekají nás mistrovství České republiky na dlouhé dráze u Mělníka, kde se nejlepší junioři a dorostenci kvalifikují na kontrolní reprezentační závody. Z jejich účastníků pak vzejdou reprezentační posádky. Závodníci, kteří neodešli do Dukly Praha a zůstali v Hradišti, mají velký problém. Je to nepříjemná komplikace, neznamená to ale, že jsou závody automaticky ztraceny,“ zhodnotil situaci jeden z trenérů VK Morávia Jakub Šimon.

Milan Šurý proto veslařům nabídl, že mohou do doby, než se vše vyřeší, trénovat u jeho oddílu. „To mi zní spíše jako vtip,“ okomentoval to Šimon.

Nejrychlejším řešením, díky kterému by sportovci mohli okamžitě využívat prostory klubu i jeho vybavení, je dohoda obou stran. „Nebráníme se tomu zasednout k jednání a dojít k nějakému kompromisu. Z klubu by tak okamžitě mohly zmizet všechny policejní pečetě. Druhá strana ale na naše výzvy nereaguje,“ pokrčil rameny Milan Šurý. V případě nedohody půjde podle něj celá věc zase k soudu, který by mohl rozhodnout ve zkráceném řízení během čtrnácti dnů. „Snad se to nepotáhne třeba další čtyři roky,“ dodal Šurý.

Miroslav Bureš, současný šéftrenér oddílu s více než stoletou tradicí, se odmítl k celé věci vyjádřit. Odkázal pouze na tiskovou zprávu, kterou klub uveřejnil na svém webu. Událost označil jako pokus o násilné převzetí veslařského klubu. „Důvodem k němu je pravděpodobně majetek klubu, tedy budova. Dalším motivem může být pokus o vytunelování státních dotací,“ tvrdí ve zprávě vedení oddílu s předsedou Luďkem Burešem.

V současné době fungují v Uherském Hradišti dva kluby – vedle VK Morávia ještě VK Slovácko, kteří založili právě Šurý a spol. „Klub jsme ale zakládali jen z důvodu, aby děcka měla kde trénovat, když nás Burešovi nechtěli pouštět do areálu vesláku,“ vysvětlil Milan Šurý.