Po nedávném zásahu ve Štěpnicích se tentokrát vyskytla v užovka obojková u Slovácké búdy ve Smetanových sadech. Přítomnost hada v centru Uherského Hradiště byl vůbec první za dlouhá léta.

„Strážníkům byl výskytu užovky nahlášen v podvečer úterý 25. července. Po konzultaci a prohlídce zdravotního stavu byla po odchycení užovka vypuštěna do volné přírody v dostatečné vzdálenosti od lidských příbytků,“ prozradila za uherskohradišťskou radnici Dagmar Vacková. Podle jejích slov každoročně městská hlídka vyjíždí k jednomu až dvěma podobným případům. Letošní rok tak zatím není ničím zvláštní.

„Samozřejmě teplé počasí a mírné zimy hadům obecně přejí. Mají lepší podmínky pro rozmnožování, a tak se dá očekávat, že se s nimi můžeme setkávat častěji, než tomu bylo v minulosti,“ odpověděl odborník na životní prostředí Květoslav Fryšták na otázku, jak moc je výskyt hadů vázán na oteplování. Upozornil však, že se v drtivé většině případů nemusí veřejnost náhodného střetu s hadem obávat. „Vesměs jde o u nás běžně žijící užovky, které nejsou člověku nijak nebezpečné. Jedovatý druh zmije obecné vyskytující se i v České republice přebývá spíše ve vysokohorských oblastech, takže její výskyt na Slovácku je téměř nulový,“ dodal.