Bohoslužbou na prostranství před bazilikou svatých Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie, jejímž celebrantem byl kardinál Miloslav Vlk, se výrazně neslo téma svobody.

Nevyhnul se mu ani pražský arcibiskup Dominik Duka, jenž právě na něm postavil svoji promluvu.

„Chceme svobodu, my chceme pápeža, volaly desetitisíce poutníků bývalého socialistického Československa," připomněl Duka hned v úvodu svého kázání skandování věřících z doby před 25 lety, kdy na Velehradě došlo k jedněm z nejvýraznějších projevům nespokojenosti katolíků s tehdejším režimem.

Pouť konaná 7. července 1985 ve jménu 1100. výročí úmrtí svatého Metoděje, kterou se komunističtí vládci marně snažili přejmenovat na Mírové slavnosti, se nakonec stala nepřehlédnutelnou protivládní manifestací.

To v pondělí na Velehradě potvrdil také budoucí ministr financí Miroslav Kalousek. „Ano v roce 1985 jsem byl i já účastníkem tohoto hlasitého projevu touhy po svobodě. U tak jednoznačného vyjádření veřejnosti jsem nemohl chybět,“ řekl Kalousek Slováckému deníku.

Co však také arcibiskup Duka neopomněl zmínit, byla svoboda, kterou Evropa nalezla po pádu Berlínské zdi a železné opony. Upozornil, že tam, kde není svoboda víry, není svoboda politická, kulturní ani ekonomická.

Naznačil i to, že po 20 letech svobodného vývoje není s naší svobodou něco v pořádku.

„Necítíme se tak radostně a nedýcháme tak volně jako před dvaceti roky. Něco nás svazuje, máme obavy a cítíme úzkost. Udělali jsme chybu? Ano. Pokusili jsme se svobodu rozdělit a každému dát jeho díl. Vznikly hranice, na nichž se naše osobní svobody dotýkají, a protože každý chce vždy ještě více svobody, vznikají mnohé spory. Svoboda je hodnota, kterou takto dělit nelze," uvedl arcibiskup a upozornil, že by mělo platit rčení – Nečiň jiným to, co nechceš, aby oni činili tobě.

„Měli by si ho připomínat politici a měli bychom ho respektovat my všichni, protože politici bez lidí dobré vůle nic nezmohou,“ varoval.

Mezi řadou hostů se slavnostní bohoslužby účastnil také arcibiskup Robert Bezák z Trnavy, který se přiznal, že Velehrad považuje za část Slovenska a cítí se tam doma.

„Dříve jako slovenské, dříve jako moravské, dříve jako české, bylo toto místo Boží. Díky za Cyrila a Metoděje, kteří nás spojují,“ řekl v závěru mše za bouřlivého potlesku přítomných slovenský host.

Z důvodu přísnějšího vydávání povolenek k vjezdu do Velehradu tam dorazila celá řada poutníků hromadnou dopravou nebo na kole.

Jednou z cyklistek byla na poutním místě i místostarostka Vlčnova Marta Mošťková. „Jezdím sem každý rok, tak jsem vyrazila i letos. Šlápla jsem do pedálů a za hodinu jsem byla i na místě,“ prozradila poutnice z obce králů.