Starosta Šumic Josef Bartoš tvrdí, že to není zdaleka jediný vandalský čin, který se na tamních cyklostezkách v poslední době odehrál. „Nedávno tam někdo ukroutil tři stromky, strhl obrázek, polámal značky, poškodil kříž a další vybavení,“ připomněl řádění nenechavců první muž šumické radnice. Jeho „úřednický“ kolega z Uherského Hradiště, místostarosta Květoslav Tichavský, patří mezi významné propagátory podobných cyklistických tras. Jeho zkušenosti se vzácně shodují se šumickými poznatky. „Je s podivem, co lidé na stezkách všechno dokáží zničit. A to i v silně frekventovaných úsecích. Zejména ničí stromky a dopravní značení. Dobře to vymysleli naši slovenští kolegové, kteří značení na cyklostezkách vyrábějí z plastu. Cedule z tohoto materiálu totiž nejsou pro zloděje tak atraktivní,“ poznamenal Tichavský. Podle jeho zkušeností si zloději, sprejeři a ničitelé zeleně v poslední době vyrazili realizovat své pochybné spády například na cyklostezky v Uherském Hradišti, Velehradě, Kunovicích, a další místa Slovácka. „Zrovna před několika dny jsme jednali o obnovení značení některých stezek. Budeme muset poškozené značky umístit výrazně výše než doposud, aby na ně vandalové nedosáhli. Také musíme spoléhat na všímavost lidí, protože chytit vandala přímo při činu je takřka nemožné,“ dodal Tichavský.

Své zkušenosti s vandaly na cyklostezkách mají i ochránci zákona. „Před nedávnem jsme zadrželi mladého muže, který se snažil na cyklostezce na Malinovského třídě v Hradišti zničit dopravní značku. Další dva muže jsme přistihli u jiné stezky, když se pokoušeli sprejem znečistit dopravní značení,“ připomněl zástupce velitele uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.

Rozčarování z chování některých lidé jsou i oslovení uživatelé cyklostezek. „Jezdím na kole prakticky denně a zůstává mi záhadou, proč se den ode dne zhoršuje vybavení stezek. Z takového trendu přece nemůže mít nikdo užitek. Snad i lidé, kteří dokáží něco poškodit jsou schopni uvažovat a uvědomí si, že tím škodí i sami sobě,“ poznamenal Ludvík Strapina z Uherského Hradiště.

Čtěte také:

Šumice: vandal zabil i včelí matky