Na stavbu o délce 1400 metrů v hodnotě pěti milionů totiž obec dostala státní dotaci. Realizaci záměru však, podle zástupců obce, brzdil odpůrce Milan Pipal, který je myslivcem a pracovníkem odboru životního prostředí krajského úřadu ve Zlíně. Pokud by se mu podařilo rozhodnutí investora zvrátit, obec by přišla o dotaci, kterou v souvislosti se stavbou obdržela.

„Skutečně toto nebezpečí bylo velmi reálné. Pan Pipal se totiž odvolal proti územnímu rozhodnutí a žádal jeho přezkoumání. Zodpovědné úřady a instituce nám však stavbu posvětily. Jsme proto velmi rádi, že práce začaly. Hotovi bychom měli být koncem září,“ sdělil starosta Šumic Josef Bartoš. Milan Pipal argumentoval tím, že zbudování cyklostezky a její provoz by mohl zvěř v blízkosti cesty zásadním způsobem rušit a narušen by mohl být i biosystém této lokality.

„Cyklostezka má vést na levém břehu Olšavy, kde se soustředí unikátní bioprvky. Zvířata, která se tam vyskytují chodí do Olšavy pít. Pokud by cyklostezka vedla po protějším břehu, pak by mi určitě nevadila,“ vysvětlil před časem Pipal. Stavební úřad zaslal oběma stranám sporu stanovisko, ve kterém žádné zásadní nedostatky, jež by stavbě bránily, neshledal. Milan Pipal se ale proti územnímu odvolal a zorganizoval petici, která měla stavbě zamezit. Petiční akce ale kýžený efekt odpůrcům nepřinesla. Navíc krajský úřad zamítl Pipalovo odvolání proti vydání územního rozhodnutí. Pro Pipala je stávající vývoj událostí zklamáním.

„Jsem z toho rozčarován. Hlavně proto, že územní a stavební rozhodnutí bylo získáno nekorektním způsobem. Domnívám se, že v této fázi už neexistuje způsob, jak tento stav změnit,“ přiznal Pipal. Vedoucí Správy chránění krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec tvrdí, že by cyklostezka neměla znamenat narušení života v jejím okolí. „Pokud provoz na cyklostezce nebude vyloženě nepřetržitý, neměl by být pro okolní krajinu destruktivní,“ sdělil před nedávnem Němec.

Cyklostezky na Slovácku: klikni ZDE