„Náklady na nový úsek cyklostezky se vyšplhají na 15, 5 milionu korun, přičemž šedesát procent bude činit dotace ze státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl velehradský starosta Stanislav Gregůrek. Na financování cyklostezky se budou kromě státní dotace podílet i Obecní úřady Velehrad a Salaš, a to podle délky stezky v katastru jednotlivých vesnic. „K tomu nás zavazuje partnerská smlouva mezi oběma radnicemi,“ doplnil salašský starosta Zdeněk Píštěk.

O nově budovanou cyklostezku na úpatí Chřibů je mezi cyklisty značný zájem především z důvodu vyšší bezpečnosti, než jaká panuje na silnicích. „Lituji lidí, kteří musejí jet na kolech po vozovce od Velehradu na Salaš nebo v opačném směru. Vždycky trnu hrůzou, jestli se na té úzké a klikatící se silnici nestřetne cyklista s rychle jedoucím autem,“ přiznal své obavy šéf velehradského autokempu Hubert Rýc. Prodloužení stávající cyklostezky, vedoucí ze Starého Města přes Velehrad až na Salaš, vítají hlavně Salašané, kteří dojíždějí na kolech do zaměstnání nebo na nákupy základních potravin právě na Velehrad. „Na Salaši už několik měsíců nefunguje žádná prodejna, takže nám starým nezbývá, než vzít kolo a zajet si nakoupit na Velehrad,“ konstatovala třiasedmdesátiletá Božena Zůbková.

Nový úsek stezky vyústí na statní silnici na okraji Salaše. Z ní mohou cyklisté odbočit po lesní cestě k Bunči. Pokud projedou obcí, mohou se z jejího konce vydat k památníku padlých salašských hrdinů a odtud pak k chatě Hubertce, na Brdo či Bunč.

VŠE O CYKLOSTEZKÁCH NA SLOVÁCKU čtěte ZDE