Hlavním důvodem k vybudování plánované cyklostezky bylo svedení cyklistů z nebezpečné silnice.

„Je to silnice smrti. Stala se na ní už řada nehod. Jezdím tudy proto hrozně nerad, a tak cyklostezku opravdu vítám,“ komentoval Zdeněk Polišenský svedení cyklistického provozu.

Novou komunikaci hodnotí jako přínos také strážci zákona. „Každé odvedení cyklistů ze silnic je dobré pro jejich bezpečnost. Silnice ze Starého Města na Kostelany a Nedakonice patří k těm nebezpečnějším. Na úzké vozovce zde jezdí řidiči často velmi rychle,“ dodala hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Podle zainteresovaných starostů by však nebylo možné zahájit stavbu bez dotací.

„Na tento projekt, jenž přijde na bezmála osmnáct milionů korun, jsme získali ze Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci deset a půl milionu. V srpnu začneme stavět a první cyklisté by se měli po stezce projet koncem listopadu,“ prozradil staroměstský starosta Josef Bazala. Dotace za stěžejní pro realizaci projektu považuje také starosta Kostelan nad Moravou Josef Bozděch.

„Projekt, který jsme připravovali tři roky, by bez státních peněz nemohl vzniknout. O další potřebné investice se podělíme. Z naší pokladny půjde přibližně dva a půl milionu korun. Tato investice totiž bude mít přínos i pro další generace,“ poznamenal Bozděch. Vedle zvýšení bezpečnosti cyklistů však Kostelanští očekávají, že cyklostezka přivede do obce i více turistů.

Komunikace má vést ze Starého Města podél řeky Moravy, až k jezu. Na dalším úseku, kde zamíří do Kostelan nad Moravou, si cyklisté vychutnají jízdu po hrázi. Právě hráz si podle Bozděcha zvolili pro stavbu, protože patří Povodí Moravy a jednání s jediným vlastníkem zjednodušilo přípravy. V další etapě by pak zmiňovaná cyklostezka měla za rok či dva pokračovat až do Nedakonic.

 

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: milan.zamecnik@denik.cz

 

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZTÝDENÍKU SLOVÁCKÉ NOVINY